Yasin Ekmekci: Evim Isınmıyor Ne Yapmalıyım? Basit Yalıtım Önerileri
Başlıklar

Evim Isınmıyor Ne Yapmalıyım? Basit Yalıtım Önerileri

Bir yaşam alanının ısıtılması, pek çok değişkene bağlıdır. Isı kaynağınız olmasına rağmen içeriyi ısıtmayı başaramıyorsanız yalıtım sorununuz olduğu anlamına gelir. Bu yalnızca kendi imkanlarınızla çözemeyeceğiniz bir sorundan da kaynaklanıyor olabilir. Peki ama mümkün olduğu kadarıyla en iyi ısıtma nasıl yapılabilir? Bu sorunun cevabını birlikte inceleyelim.

Evim Isınmıyor Ne Yapabilirim

Öncelikle neden ısınmadığını tespit edin. Genellikle pencereler, duvarlar, alt kat, üst kat, bina yalıtımı gibi değişkenlerin hepsi evinizin hızlı bir şekilde soğumasına neden olabilir. Bir apartmanda yaşıyorsanız ve komşularınız yoksa yada ısınmak için çaba sarf edip yakmıyorlarsa bu sizin de üşümeniz anlamına gelebilir. Isınan hava her zaman için yükselme eğilimi gösterir. Bu sebeple alt katınız yeterince ısınmıyorsa yada alt katınızda kimse yoksa bu sefer iyi bir yalıtım malzemesine ihtiyaç duyduğunuz sonucunu çıkarabiliriz.

Sorunu Tespit Edin

Neden ısınamadığınızın sebeplerini çözmeye çalışın. Pencerelerinizden mi hava geliyor? Yoksa kapılarınız yeterince yalıtımlı değil mi? Binanızın dış yalıtımı mı yok? Bu soruların birkaç tanesine mutlaka evet cevabı verirsiniz. Sorunlarınızı bir kağıda yazarak devam edin ve onları nasıl çözeceğinizi düşünün. Eğer alt katınız yeterince ısınmıyorsa yada yoksa kalın bir halı kullanarak az da olsa ortamın yalıtılmasını sağlayabilirsiniz. Tabii ki bu durum her zaman için geçerli olmayabilir.

İç Yalıtımınız Önemlidir

Binanızın yada ısıtmaya çalıştığınız odanın iç yalıtımı son derece önemlidir. Buna özen gösterin. Eğer evin mülkiyeti size aitse binayı içten yalıtmayı denerseniz ısınmanıza olumlu etkisi olacaktır. Eğer bina sizin değilse yani kiracı iseniz bu seferde ev sahibinizle durumu konuşarak yalıtım konusunda destek alabilirsiniz. Eğer bu konuda ekonomik olarak sorun yaşıyorsanız evde en fazla zaman geçirdiğiniz odayı içeriden yalıtabilirsiniz. Bunun için hizmet veren pek çok adres olduğu gibi internetten köpükleri alarak kendinizde yalıtım için gerekli adımları rahatlıkla atabilirsiniz.

Isıtıcınızı Değiştirin yada Güncelleyin

Yeni nesil kombilerin eski kombilere göre son derece ekonomik olduğunu söyleyebiliriz. Bina içerisinde bulunan peteklerin düzenli olarak temizliğini yaptırarak son derece hızlı ve kesin bir sonuç elde etmeniz mümkün olacaktır. Uzun vadede bu tarz konulara yaptığınız yatırımların mutlaka karşılığını alırsınız.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir