OpenStreetMaps Haiku
Sanat,  Eğlence,  Nedir ?

OpenStreetMaps, Yapay Zeka ile Size Özel Şiir Yazıyor!

Boş vaktinizi keyifli bir şekilde geçirebileceğiniz OpenStreetMaps, sizin için yapay zeka sisteminin de desteğiyle şiir kaleme alıyor. Haiku formatında şiirler yazan web sitesinde bu işlemi gerçekleştirmek için yapmanız gereken tek şey, haritalardan yaşadığınız mahalleyi seçmek… Gerisini yapay zekanın gücüne bırakın!

Öncelikli olarak Haiku nedir, diye düşünüyorsanız; dünyanın en kısa şiir türü akımından söz ediyoruz. Geleneksel Japon şiir sanatı olarak da geçen Haiku, şu anda tüm dünyada oldukça popüler bir şiir formudur. Türkiye’de de çeşitli temsilcileri olan Haiku’nun en bilinen yerli örnekleri Metin Üstündağ tarafından yazılan Apartman Haikuları kitabında toplanmıştır. Dünyada ise 17. Yüzyılda başlayan Haiku sanatı, Matsuo Bashō, Yosa Buson, Kobayashi Issa ve Masaoka Shiki ile özdeşleşmiştir.

5 – 7 – 5 hece ölçüsü ile toplamda 17 hece olarak yazılması gereken Haiku şiirleri, şairlerin bir çeşit kelime jimnastiği amacıyla da tercih ettiği bir türdür. Bununla birlikte Haiku şiirlerinin sıklıkla doğayı incelediğini, ancak modern Haiku eserlerinde şehir hayatının ve gündelik sıkıntıların da şiirlere dahil edildiği söylenebilir.

OpenStreetMaps, Yaşadığınız Mahalleye Özel Haiku Şiirleri Oluşturuyor

OpenStreetMaps adlı yapay zeka destekli internet sitesi, Haiku sanatını bambaşka bir noktaya taşımayı amaçlıyor. Günümüz teknolojisinden faydalanarak haritalar üzerinden konum bilgisi gireceğiniz web sitesi, yaşadığınız ya da tercih ettiğiniz sokağı sizler için araştırıyor ve uygun materyalleri bir araya getiriyor.

OpenStreetMaps Haiku

Örneğin bulunduğunuz konumda bir göl varsa, yahut evinizin yakınında bir Burger King dükkanı bulunuyorsa yapay zeka bunu otomatik olarak tanımlıyor. Daha sonra sizin için oluşturduğu 17 hecelik Haiku şiirinin içinde Burger King, Starbucks veya Adidas mağazalarını kullanıyor.

OpenStreetMaps uygulamasının resmi blog sayfasında hizmet ile ilgili yapılan açıklamada platformun geliştiricileri OpenStreetMaps’i şu şekilde tanımlıyor: “Seçili bir noktanın çevresine baktığımızda, dünyanın herhangi bir şehri ya da sokağı hakkında bir şiir oluşturabiliriz. Sonuç bazen eğlenceli, bazen garip, çoğu zaman ise epey korkunç olabilir. Haiku sanatına gerçekten gönül verenler için ise maalesef ki dehşet verici olacaktır.

Fakat uygulamanın geliştiricilerinin biraz tevazu gösterdiğini düşünüyoruz. Zira internette eğlenceli vakit geçirmek için bir web sitesi arıyorsanız, OpenStreetMaps size bambaşka ufuklar açabilir. Yazıyı bitirmeden önce yapay zeka algoritmasının bizim için yazdığı şiiri sizlere aktarmak istiyoruz:

Oda 12
Yoncada rüzgar
Otel pencerelerine karşı

İlk okunuşta anlamsız geliyor olabilir. Fakat verdiğiniz konum bilgisini düşününce, ortaya çıkan Haiku şiiri epey romantik ya da aşırı tutarlı olacaktır. Bu arada şiirlerin orijinal dilleri İngilizce olacak, fakat siz bu metinleri Google Translate aracılığıyla Türkçe’ye çevirebilirsiniz. Hadi siz de deneyin! OpenStreetMaps’e gitmek için tıklayın: Yapay Zeka ile Şiir Yazma Uygulaması

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir