Japonya
Yaşam/Hobi

Japonya ve Japonlar Hakkında Bilmediğiniz 13 Gerçek

Japonya bir Doğu Asya ülkesi olmasına rağmen pek çok Batı medeniyetinden daha modern geleneklere sahip bir ülkedir. Çoğunlukla Japonya’yı yanlış ya da önyargılı bir şekilde biliyoruz. Bu durumda Japonya’yı diğer bazı Asya kültürleri ile de karıştırdığımızı söyleyebiliriz. İşte Japonya ve Japonlar üzerine bilmeniz gereken 13 eğlenceli ve tuhaf gerçek…

1. Çay Töreni adı verilen bir nevi seremonileri vardır

Japon Çay Seremonisi

Bizim de kültürümüzde büyük bir etkisi olan çay, Japonya’nın vazgeçilmez kültürel içeceklerinden bir tanesidir. Hatta 15. yüzyıldan beridir uygulanan Çay Töreni adında eski bir gelenekleri de bulunmaktadır.

2. Japon çizgi film sanatı ‘Anime’, eğlence sektöründe önemli bir yere sahiptir

Anime

Sıklıkla manga tarzı çizgi romanların animasyon filmine uyarlanması olarak bilinen animeler, tüm dünyada yaklaşık 30 milyar değerinde küresel bir pazar payına sahiptir. Japonya’nın oryantalist çizim teknikleri, karakteristik stili sayesinde büyük ilgi yaratmaktadır.

3. Japonya suç ortalaması en düşük ülkelerden bir tanesidir

Japonya

Japonya’da suç oranının dünya rakamlarına göre o kadar düşük olduğu biliyor ki; açıklanan verilere göre yılda ortalama cinayet sayısı 2 olarak kaydedilmiş. Bu rakam kimi ülkelerde bir günde, hatta birkaç saatte gerçekleşiyor.

4. Yalnızca 17 heceden oluşması gereken ‘Haiku’ şiir sanatını oluşturmuştur

Haiku Şiir Sanatı

Japonya pek çok sanat formunu kendi tarzlarında başka üsluplara bürüdüğü gibi yeni sanat akımlarının oluşumuna da önayak olmuştur. Bunlardan biri olan Haiku şiiri, dünyanın en kısa şiir formatı olarak bilinir.

5. Kara kedilerin uğur getirdiğine inanılmaktadır

Kara Kedi

Dünyada pek çok kültürün kötü şans getirdiğine inandığı kara kediler, Japonlar için bereket ve iyi şans anlamı taşımaktadır.

6. Dünyanın ilk romanı ‘Genji’nin Hikayesi’ bir Japon tarafından yazılmıştır

Genji’nin Hikayesi

Japon sarayında bir nedime olarak bilinen Murasaki Şikibu tarafından kaleme alınan Genji’nin Hikayesi, dünyanın ilk modern romanı olarak bilinir. 54 bölümden oluşan 800 şiiri içeren roman, bir kahramanın yolculuğunu konu almaktadır.

7. Hello Kitty karikatürleri 20 bin farklı üründe kullanılmıştır

Hello Kitty

İlk kez 1974 yılında bozuk para cüzdanı olarak tasarlanan Hello Kitty karakteri, zaman içerisinde farklı birçok coğrafyadan öylesine ilgi gördü ki; şu anda 20 binin üzerinde Hello Kitty aksesuarı olduğu biliniyor.

8. Japonya’da karpuzlar kare şeklinde satılmaktadır

Kare Karpuz

Japonya’da burada olduğu gibi yuvarlak karpuz bulmak oldukça zordur. Japonya’ya gidenlerin mutlaka dikkatini çekecek olan kare karpuzlar, çiftçiler tarafından daha kolay saklanması amacıyla bu şekilde yetiştirilir.

9. Japonya’da yaşayan çocukların sayısı; yaşlı insanlardan ve evcil köpeklerden daha azdır

Japonya

Japonya dünyanın en yaşlı insan sayısına sahip ülkesi olarak dikkat çekiyor. Ancak bu ülkede yaşayan çocuk sayısı da olması gerekenin epeyce altında. Dolayısıyla Japonya’da yürürken yaşlı insan ve hatta evcil köpeklere çocuklardan daha fazla rastlamanız mümkün.

10. Masaj salonlarına dövmeli insanların girmesi yasaktır

Masaj

Japonya’da yazılı olmayan kurallardan birine göre çoğu masaj salonu, sauna ve termal havuzu dövmeli insanların ziyaret etmesi yasaktır. Çünkü dövmeli insanların Yakuza adlı mafyanın ajanı olduklarından şüphelenilmektedir.

11. Çizgi romanlar, kağıt sanayisinin büyük çoğunluğunu kapsamaktadır

Manga

En çok çizgi roman okunan ve üretilen ülkelerden biri olan Japonya’da çizgi roman için üretilen kağıt sayısı, tuvalet kağıdı için üretilen kağıt sayısından daha fazladır. Her yıl 2 milyardan fazla manga satılmaktadır.

12. İntihar etmek, Japonlar için büyük bir saygısızlıktır

Tren

Japonlar için intihar etmek oldukça küçük düşürücü ve saygısızca bir davranıştır. Mesela Japonya’da kendini trenin önüne atan bir insanın ailesine ceza kesilmektedir. Bu ceza trenin gecikmesine yol açıldığı için verilir.

13. Kahve tüketimi oldukça yaygındır

Kahve

Japonya’da kahve içmek gayet popüler bir vakit geçirme aracıdır. Her saatte her çeşit insanın bir yerlerde kahve içtiğine rastlanabilir. Jamaika ülkesinde satılan kahvelerin %85’i Japonya’ya gitmektedir.

Bu keyifli liste hoşunuza gittiyse, John Lennon ile ilgili bilinmeyen detayları kaleme aldığımız bir başka listemize de göz atabilirsiniz!

https://fakirhane.com/john-lennon-kimdir/2020/2836/

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir