Woody Allen
Başlıklar

Yeni Woody Allen Kitabı, Yayınevi Tarafından Protesto Edildi

Ünlü yazar ve yönetmen Woody Allen, Apropos of Nothing adlı yeni otobiyografi kitabını tamamlayıp yayınevine teslim etmişti. Fakat alınan haberlere göre Hachette Book Group adlı yayınevi çalışanları, Woody Allen’ın ortaya çıkan skandalları dolayısıyla kitabın basılmasını protesto etti. Şu anda Woody Allen’ın yeni kitabının basımının iptal edildiği öğrenildi.

Belirli bir yaşın üzerinde hemen herkes, Woody Allen’ın ismini en az bir defa muhakkak duymuştur. Hatta bir tane Woody Allen filmi izlemiştir diye düşünüyoruz. Sinema yönetmeni, stand up komedyeni, senarist, oyun yazarı, öykücü ve müzisyen kimlikleri ile öne çıkan Allen; 50’ye yakın sinema filminde kamera karşısına geçerken 80 adet yapımda da yazar kimliği ile öne çıkan bir isim.

Woody Allen

Özellikle de 80-90’lı yıllarda sinema kariyerinin doruk noktalarına çıkan Woody Allen, yaptığı ilişkiler ve aşk temalı filmleri ile izleyicilerin çok kolay empati kurabileceği, New York manzaralı duru ve dingin hikayeler anlatıyordu. Ancak ortaya çıkan taciz vakaları sebebiyle Allen’ın yükselen kariyeri bir anda tepetaklak oldu.

Woody Allen İçin ‘Üvey Kızını Taciz Etti’ İddiası

Her şeyin koptuğu 2014 yılına dönmek gerekirse; Mia Farrow’un kızı Dylan Farrow, New York Times gazetesine bir açık mektup yazdı ve bu mektupta üvey babası Woody Allen tarafından çocukken tacize uğradığını ifade etti. Tüm detayları ayrıntılı bir şekilde kaleme alan Dylan, çocukluğunda yaşadığı bu travmaları teker teker anlattı.

Dylan Farrow

Hollywood için büyük bir sarsıntı niteliği taşıyan bu olay, Woody Allen’a karşı eleştiri oklarını adeta üzerinde topladı. Allen kendini suçsuz olduğu yönünde savunurken mahkeme kararı da aynı doğrultuda tanı koydu. Ancak yine de ispatlanması oldukça zor olan bu dava, günümüzde ‘yaşandı’ olarak değerlendirilmekten alıkonamıyor.

Yayınevi, Woody Allen’ın Kitabını Basmayacaklarını Açıkladı

Woody Allen’ın uzun bir aranın ardından yeni bir kitap çıkartacak olması birkaç sene önce oldukça büyük bir heyecanla karşılanabilirdi. Ancak yazar şu anda o kadar büyük tartışmaların içinde bulunuyor ki; yayınevi bu ismin kitabını basmayı dahi reddediyor.

Woody Allen

Apropos of Nothing isimli Woody Allen’ın anı kitabının Hachette Book Group imzası ile yayınlanacağı geçtiğimiz hafta duyurulmuştu. Bunun üzerine yayınevi çalışanları bu durumu protesto ederek iş bırakma eylemi gerçekleştirdiler. Böylelikle gelen tepkiler üzerine yayınevi yönetimi bir araya gelerek durumu masaya yatırdı ve bu kitabı basamayacakları yönünde bir açıklama dile getirdiler. O açıklamada şu cümleler yer alıyordu:

Yayıncılar olarak bastığımız kitaplarda hep farklı sesleri ve çelişen bakış açılarını duyurmak istiyoruz. Öte yandan bir şirket olarak tüm çalışanlarımız için teşvik edici, destekleyici ve açık bir çalışma ortamı sunma taahhüt ediyoruz. Son birkaç gün içerisinde personellerimiz ve bazı insanlarla kapsamlı görüşmeler yaptık. Onları dinledikten sonra Woody Allen’ın yeni kitabını baskıya vermemizin mümkün olmayacağı sonucuna ulaştık.

Şu anda Woody Allen’ın yeni otobiyografisinin hangi yayınevi tarafından basılacağı henüz bilinmiyor. Kitabın resmi hakları Hachette Book Group’tan çıkan eserin yeni adresinin önümüzdeki günlerde açıklanacağını düşünüyoruz. Ancak şimdiden yeni yayınevinin büyük bir risk alarak bu kitabı basacağı ve bir dolu eleştiriyi üzerine toplayacağı da neredeyse kesin diyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir