Efrahim: Siyah Beyaz Filmlerden Hoşlananlar İçin En İyi 7 Film
Yaşam/Hobi

Siyah Beyaz Filmlerden Hoşlananlar İçin En İyi 7 Film

İçinde bulunduğumuz dijital çağda her ne kadar siyah beyaz filmlerden ziyade renkli yapımlar dikkat çekse ve renkli film çekmek kolaylaşmış olsa da hala daha nostalji tutkunlarının gözünde siyah beyaz olarak çekilmiş filmler fazlasıyla estetik ve ayrıcalıklı tutuluyor. Bu yazımızda da siyah beyaz filmlerden hoşlananlar için en iyi 7 filmi bir araya getirdik!

  • 1. Sen Aydınlatırsın Geceyi

Öncelikle listemize bir yerli filmden başlayalım. Usta yönetmen Onur Ünlü tarafından çekilmiş bu film, siyah beyaz olmasının yanı sıra Akhisar’ın bir kasabasında geçen fantastik bir hikayeden oluşması ile dikkatleri üzerine çekiyor. Herkesin bir süper gücünün olduğu ve dolayısıyla bu süper güçlerin artık sıradanlaştığı bu kasaba hikayesinde Ali Atay, Demet Evgar, Ercan Kesal, Serkan Keskin, Ahmet Mümtaz Taylan, Damla Sönmez gibi oyuncular yer alıyor.

  • 2. Nebraska

Alexander Payne tarafından çekilen bu film, bir baba – oğulun Montana’dan Nebraska’ya yola çıkma hikayesini konu ediyor. Etkileyici diyaloglar ve incelikli hikaye bütünlüğü ile dikkat çeken film, Oscar ve Cannes dahil pek çok festivalden ödül ile dönmüştür.

  • 3. Clerks

Ülkemizde ‘Tezgahtarlar’ ismi ile çevrilen Clerks, Amerikan bağımsız sinemasının en önemli filmleri arasında yer almakla birlikte oluşturduğu komedi dili ile de oldukça dikkat çeken bir yapım.

  • 4. Pi

Darren Aronofsky imzalı 98 yapımı Pi filmi, yönetmenin ilk uzun metrajlı filmi olmasının yanı sıra türünün en başarılı filmleri arasında yer buluyor.

  • 5. Stranger Than Paradise

Ülkemizde ‘Cennetten de Garip’ ismiyle gösterilen Jim Jarmusch yapımı film, yönetmenin tarzını en iyi ifade ettiği filmlerden bir tanesi olarak kabul ediliyor. Filmin sakin bir tempoda ilerleyip neredeyse hiçbir şey anlatmadan izleyiciyi sürüklemesi, eleştirmenler tarafından oldukça taktir görüyor.

  • 6. A Girl Who Walks Alone At Night

‘Gece Yarısı Sokakta Yalnız Başına Bir Kız’ ismi ile ülkemizde de dikkatleri üstüne çeken yapım, bir İran filmi için oldukça cesur kabul ediliyor. Siyah beyaz olmasının dışında bir vampir hikayesi işliyor olması ve bunu western çatısı altında gerçekleştirmesi anlamında sıra dışı filmler kategorisinde yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir