Efrahim: Facebook’tan İlginç Bir Yenilik: Beğeni ve Yorumlar Gizleniyor!
Sosyal Medya

Facebook’tan İlginç Bir Yenilik: Beğeni ve Yorumlar Gizleniyor!

Son zamanlarda birçok sosyal medya platformu birbirleriyle adeta koordineli bir biçimde yenilikler ortaya koyuyorlardı. Bunlardan bir tanesi, geçtiğimiz günlerde haberini de sizlerle paylaştığımız “Dark Mode” idi. Çoğu sosyal medya platformu, hatta iOS 13 güncellemesi ile beraber Apple dahi karanlık moda geçiş yapmıştı.

Facebook platformundan gelen son haberlere göre ise, yakın bir zaman Facebook gönderilerin altına yapılan yorum ve beğenileri diğer kullanıcılardan gizleyecek. Böylesi bir yeniliği neden yaptıklarına dair bir bilgi paylaşmasalar da, bu yeniliğin kullanıcılar üzerindeki gönderileri beğeni alacak mı almayacak mı gerginliğini ortadan kaldırmak olduğu tahmin ediliyor. Çünkü daha önce çokça kez karşılaştığımız üzere, gelişen sosyal medya teknolojisi ve yaşadığımız dijital çağ itibariyle, gönderileri beğenilmediği, beklediği popülariteye kavuşamadığı için intihara dahi kalkışan kullanıcılar olmuştu. Facebook’un da kullanıcılar üzerinde bu gibi gerginlikler yaratan durumları ortadan kaldırmak üzere bu yeniliği gerçekleştirmeyi düşündüğü tahmin ediliyor. Bu sayede kullanıcılar beğeni kaygısı olmadan gönderi paylaşabilecek ve bir yerde herkes eşit bir biçimde ana sayfada yer alacak.

Daha önce yine Facebook şirketine bağlı olan İnstagram tarafından deneme sürecine girmiş olan bu yenilik şimdi Facebook tarafından gerçekleştirilecek. Bildiğiniz üzere İnstagram, geçtiğimiz Temmuz ayı itibariyle Avustralya, Kanada, Brezilya, Yeni Zelanda, İrlanda, İtalya ve Japonya’nın içinde bulunduğu yedi ülkede beğeni ve yorumları diğer kullanıcılara gizlemişti. Yakın bir zamanda da diğer tüm ülkelerde bu yeniliğin harekete geçeceğini duyurmuştu. İnstagram’da bu yeniliğin olumlu tepkiler aldığını gören Facebook ekibi ise aynı yeniliği kendi bünyesine katmak istemiş ve Facebook Avusturalya platformunda bulunan kullanıcıları test aşamasına dahil etmişti.

Yapılan tahminlere göre önümüzdeki yıl içerisinde hem Facebook hem de İnstagram’da tümüyle oturacak olan bu yenilik kullanıcılar tarafından da pozitif eleştiriler alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir