Efrahim: 1990'lı Yılların En Beğenilen 10 Ödüllü Filmi
Sanat

1990’lı Yılların En Beğenilen 10 Ödüllü Filmi

1990’lar yılında keyifle izleyebileceğiniz birçok film var. Sinemaya hayran duyacağınız birçok film o zamanlardan bugüne hala izlenmeye devam ediyor. Bu dönem Tarantino’nun bağımsız filmlerinin yeniden şekillendiği, Disney animasyonlarının birçok değişikliğe uğradığı ve Spielberg’in efsane klasik filmleriyle seslendiği zamanlardı. 

Bu dönemin sevilen ve eleştirmenlerden tam not almayı başaran bu filmleri sizler için listeledik!

  • 1. Boyz n the Hood

1991 tarihli suç ve dram öyküsü, John Singleton’un  En Genç Yönetmen ve En İyi Yönetmen olarak Akademi Ödülü’ne aday gösterilen ilk Afrika kökenli Amerikalı film olma özelliğini kazandı. Film, Boyz, Tre ve kardeşleri “Doughboy” ile Ricky arasında eşit derecede trajik sıkıntılar olan ve sonunda doğru ve yanlış, yaşam ve ölüm arasında karar vermek zorunda kalan kardeşler arasındaki yaşam boyu dostluğa odaklanıyor.

  • 2. Fargo

Coen Kardeşler’e büyük şöhret kazandıran bir film Fargo. Orijinal senaryo ve En İyi Kadın Oyuncu dallarında Oscar kazandıran filmin hikayesi, borçlarını ödeyebilmek için karısını kaçıran bir adamın hikayesini anlatıyor. 

  • 3. Ghost in the Shell

İlk çıktığı günden bu yana halen daha animasyon ve bilim kurgu türünün en önemli örneklerinden biri. Mamoru Oshii’nin yönettiği bu film Masamune Shirow’un aynı isimli mangasından uyarlanmıştır. Ayrıca Scarlett Johanson’un canlandırdığı 2017 yılı yapımı Hollywood uyarlaması da mevcut. Film 2030’lu yılların dünyasını anlatıyor. İnsanlar gelişen teknoloji ile beraber sanal bir gerçeklikte ve yaşıyor ve düzen de sanal yollardan sağlanıyor. 

  • 4. Titanik 

James Cameron’ın destansı felaketi / romantizmi, piyasaya sürüldüğü sırada, şimdiye kadar yapılmış en pahalı film (200 milyon dolarlık bir bütçe ile) gişede bir milyar dolara ulaşan ilk film ve en yüksek hasılat yapan filmlerden birisi. 1997 yılı yapımı bu film en çok ödülü kapanlar filmler arasında yerini alıyor. 

  • 5. Independence Day

Yönetmen Roland Emmerich ve yapımcı Dean Devlin’den klasik bir felaket öyküsü. Film, dünyanın her yerindeki komünikasyon sistemleri, tuhaf bir atmosfer olayı sonucu bozulması ile başlıyor. Hemen sonrasında silahlı kuvvetler tarafından, devasa nesnelerin dünyaya doğru yaklaşmakta olduğu açıklanıyor. Meteor olduğu düşünülen cisimlerin esrarengiz uzaylıların kumandasındaki dev uzay gemileri olduğu ortaya çıkıyor ve hikaye ilerliyor. 

  • 6. The Shawshank Redemption

Stephen King’in 1982 yılında yayımlanan romanına dayanan Shawshank Redemption, Morgan Freeman ve Tim Robbins’in mükemmel performanslarını sunan ilham verici bir hikaye. Film, 1995’te, aralarında en iyi film adaylığı da olmak üzere tam 7 dalda Oscar’a aday gösterildi. 

  • 7. Beauty and the Beast

Walt Disney Feature Animation tarafından üretilen 1991 yapımı Amerikan animasyon filmi. Fransız romancı Jeanne-Marie Le Prince de Beaumont’un, güzel, genç bir kız ile canavara dönüşmüş bir prensi konu alan masalı anlatılıyor filmde. 

  • 8. The Truman Show

Andrew Niccol tarafından yazılan ve Peter Weir’ın yönettiği 1998 yapımı bir filmdir. Filmde Jim Carrey, Laura Linney, Ed Harris ve Natascha McElhone gibi yıldızlar yer almıştır. Sinema tarihinin en yaratıcı senaryolarından birine sahip bu filmde, dünyanın en güzel adalarından birinde yaşayan halk imrenilecek derecede ütopik bir hayat sürmekte. Bu adada yaşayan insanlar her güne mutlu uyanıp herhangi bir sorunla karşılaşmadan günü sonlandırıyorlardır. Başkarakterimiz Truman, bir gün yolds yürürken öldü zannettiği babasını görür ve hikaye devam eder.

  • 9. Forrest Gump

Winston Groom tarafından aynı adla yayımlanan romandan esinlenerek çekilmiş, 1994 yapımı romantik, komedi-drama dalında bir filmdir. Robert Zemeckis tarafından çekilmiş ve Tom Hanks, Robin Wright, Gary Sinise ve Sally Field başrol oyunculuklarını yapmıştır. Forrest Gump, düşük I.Q. sahibi genç bir adamdır. Jenny ile tanıştığında ona aşık olur. Gump aralarında Elvis Presley, Kennedy, Nixon’ın da olduğu tarihsel kişilerle kaza eseri tanışır ve 50’lerden 70’lerin sonuna kadar gelen bir süre zarfında olaylar gelişir.

  • 10. Schindler’s List

Steven Spielberg’in 1993’ün tarihi destanı, Yahudileri ucuz emek olarak kullanan Polonya’da bir emaye fabrikası kurarak Nazi savaş çabalarından kâr elde etmeye çalışan bir Alman iş adamı olan Oskar Schindler’in hikayesini anlatıyor. Spielberg, belgesel gibi hissettirmek için filmi siyah beyaz çekmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir