Efrahim: Burger King Neden Artık Plastik Oyuncak Hediye Etmiyor?
Yaşam/Hobi

Burger King Neden Artık Plastik Oyuncak Hediye Etmiyor?

Son haftalarda birçok majör gıda firması, plastik atıklar konusunda ürünlerini tekrardan gözden geçirip bu konuda daha bilinçli hareket etmeye karar verdi. Bu duyarlılığın son örneklerini en büyük fastfood zincirlerinden olan Burger King ve McDonald’s verdi. Daha doğrusu McDonald’s tam olarak adım attı diyemeyiz, şimdilik bir söz verdi. Ancak Burger King Amerika’da birçok eyalette plastik oyuncak kampanyasını kaldırdı, kısa bir zaman içinde de tüm şubelerinde kaldırılacağını bildirerek somut bir adım atmış oldu.

Ayrıca Burger King çok büyük bir kampanya daha başlattı. 500’den fazla Burger King şubesi, daha evvelden aldığınız plastik oyuncaklarınızı geri getirmenizi istiyor. Bu sayede o plastikler eritilecek ve geri dönüşümü sağlanacak. Ayrıca Burger King bu sorumluluğa ulaşan çocukları da eli boş göndermiyor, plastik oyuncaksız bir çocuk menüsü ikram ediyor!

https://www.youtube.com/watch?v=bb-6llE2IW0

Şunu da belirtmekte fayda var, bu kampanyanın ortaya çıkması 9 ve 7 yaşlarındaki iki kardeş olan Ella ve Caitlin McEwan tarafından başlatılıyor. “Çocuklar bu oyuncaklarla sadece birkaç dakika oynuyor. Sonra atılan bu oyuncaklar hayvanlara zarar veriyor, denizleri kirletiyor,” şeklinde yaptıkları açıklamanın ardından yarım milyon civarında imza topluyor ve bu fastfood markalarını sosyal sorumluluğa davet ediyor. Kısa zaman içinde de iki büyük firma, bu miniklerin yaptığı büyük harekete saygı göstererek cevap veriyorlar.

Efrahim: Burger King Neden Artık Plastik Oyuncak Hediye Etmiyor?

Burger King plastik oyuncaklardan vazgeçmesiyle birlikte yıllık 320 ton daha az plastik kullanacağını açıklıyor. Henüz kesin bir hamle yapmaya cesaret edemeyen McDonald’s ise gelecek yıl deneme kapsamında çocuklara oyuncak yerine kitap hediye edeceklerini dile getiriyor. Ya da yine oyuncak yerine çocukların meyve alabileceği bir imkan oluşturmayı planlıyorlar. McDonald’s cephesi bu yöntemlerle şimdilik çevrecileri ikna edemese de onları ciddiye aldıkları kesin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir