Efrahim: Yaşar Kemal’in Yazamadığı Romanı ‘Zilli Kurt’ Adıyla Beyaz Perdeye Taşınıyor!
Sanat

Yaşar Kemal’in Yazamadığı Romanı ‘Zilli Kurt’ Adıyla Beyaz Perdeye Taşınıyor!

2015 yılında aramızdan ayrılan, bu coğrafyanın yetiştirdiği en büyük yazarlardan biri olarak kabul edilen Yaşar Kemal’in hayattayken yazamadığı romanı çok yakında beyaz perdelere taşınıyor!

Ünü ve şöhreti ülke sınırlarını aşmış olan Yaşar Kemal’in sağlığındayken notlarını aldığı, ses kayıtlarını yaptığı ve bir türlü yazamadığı romanı, yönetmenliğini Ecevit Kılıç’ın üstleneceği yapım ile belgesel olarak karşımıza çıkacak.

Zilli Kurt ismiyle ekranlara gelecek olan film aynı zamanda biyografik özellikler de taşıyacak. Yaşar Kemal’in babasının camide öldürülmesiyle başlayacak olan hikaye, daha çocuk yaşlarındayken evini geçindirmek için memleketi Adana’da ırgatlık yapmasına, o günlerde gözaltına alınışından sonra memleketi Çukurova’yı terk etmesine kadar bir yol izleyecek.

Efrahim: Yaşar Kemal’in Yazamadığı Romanı ‘Zilli Kurt’ Adıyla Beyaz Perdeye Taşınıyor!

O dönemde ‘komünist’ sıfatıyla yargılanan Yaşar Kemal’in hikayesini anlatacak film, aynı zamanda usta edebiyatçının ses ve görüntü kayıtları ile de desteklenecek. Bulunan arşivler kayıtlarına göre çocukluk yıllarını anlatan Yaşar Kemal, “Boynuma komünistlik zili asarak beni ‘zilli kurt’ yaptılar,” diyor, böylece filmin isminin nereden geldiği ve az çok hangi konuları işleyeceğinin ipuçları da ortaya çıkıyor.

Yaşar Kemal’in çocukluğundan yazarlığına kadar gelen koca bir hayatını anlatacak belgeselde aynı zamanda yazarın yakın dostları, sanatçı arkadaşları ve hatta gençliğinde tarlalarda birlikte iş yaptığı ırgat arkadaşları da Yaşar Kemal’i kendi cümleleriyle anlatacaklar.

Şimdilik alınan ilk bilgilere göre Zülfü Livaneli, Fatma Songül, Seyfi Metin, Zeki Yücel, Sadık Gökçeli, Ahmet Güneştekin ve Mehmet Özer ile röportajlar gerçekleştirildiği biliniyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın da desteğiyle ortaya çıkacak yapımda Ecevit Kılıç yönetmen koltuğunda oturacak, Yaşar Kemal’in çocukluğunu ise Mehmet Güçlü canlandıracak. Gelen ilk bilgilere göre film ilk gösterimini usta yazarın memleketinde gerçekleşecek 26. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nde yapacak, sonrasında beyaz perdede gösterime girecek. Ancak belgesel filmlerin kopyalarının çok fazla dağıtılmadığını ve her şehre ulaşmayacağını, ulaşsa da uzun süreler vizyonda kalmayacağını düşünürsek, filmi bulduğumuz ilk fırsatta seyretmemiz gerekiyor diyebiliriz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir