Korona Virüsü
Başlıklar,  Nedir ?

Türkiye’de İkinci Korona Virüsü Vakası Tespit Edildiği Açıklandı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bugün resmi Twitter hesabı üzerinden ülkemizde ikinci bir Korona Virüsü vakası tespit edildiğini dile getirdi. Tüm dünyada sayısı günden güne artan COVID-19 enfeksiyonunun ülkemizde de artış göstermesi hali vatandaşları oldukça korkuttu.

Bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de ilk Corona Virüs vakasının bulunduğunu kamuoyu ile paylaşmıştı. Bunun üzerine sağlık kurumları tetiğe geçmiş ve vatandaşlara alınması gereken önlemler hızlı bir şekilde aktarılmaya başlanmıştı.

T.C. Sağlık Bakanlığı, yurtdışından ülkemize geri dönen vatandaşlarımızın 14 Gün Kuralı adı altında uygulaması gereken maddeleri yayınladı. Bununla birlikte insanların evde alabileceği önlemlerin neler olduğu ve Coronavirüs belirtilerinin nasıl çıktığını ve olası bir şüphe durumunda ne yapılması gerektiği gibi konularda vatandaşlarımız bilgilendirildi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İkinci Korona Virüsü Vakasını Doğruladı

Özellikle de sosyal medya üzerinden yayılan pek çok bilginin dahilinde ülkemizde daha fazla Corona Virüsü vakalarının olabileceği ihtimali konuşuluyordu. Bugün Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sabah saatlerinde Twitter sayfasından bu ihtimali doğruladı. Böylelikle ülkemizde tespit edilen Korona Virüsü vakaları ikiye ulaşmış oldu.

Ortaya çıkan ikinci Korona Virüsü vakasının hangi şehirde ve kim olduğuna dair bilgi vermekten kaçınan Fahrettin Koca; bu hastanın ülkemizde tespit edilen ilk Coronavirüs hastası ile yakın olduğunu dile getirdi. Bilindiği gibi Türkiye’de bulunan ilk Coronavirus vakasının akabinde hastanın ailesi ve yakınları da karantina altına alınmıştı. İkinci hastanın enfeksiyonu kapma sebebi, ilk hasta ile temas kurması olarak belirlendi.

Corona Virüsü Belirtileri Nelerdir?

Çin’den yola çıkarak tüm dünyaya yayılan korkutucu Corona Virüsü’nün en bariz belirtileri ateş, halsizlik hissi ve solunum sorunları olarak öne çıkmaktadır. Ancak diğer faktörler arasında iştahsızlık, hızlı kilo kaybı, karın bölgesinde şişme, görme problemleri ve denge sorunları gibi çeşitli etkiler de gözlenmiştir.

Corona Virüsüne Karşı Hangi Önlemler Alınmalıdır?

Öncelikli olarak yurtdışından Türkiye’ye geldiyseniz mutlak suretle Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan 14 Gün Kuralı’nı uygulamanız tavsiye edilmektedir. Bu kurallar arasında 14 gün boyunca evden dışarı çıkmamak; çıkılsa dahi muhakkak tıbbi maske takmak ve toplu taşıma araçlarını tercih etmemek gibi maddeler vardır.

Korona Virüsü

Bireysel olarak almanız gereken Coronavirüs tedbirleri ise temelde kişisel hijyeninize dikkat etmeniz üzerinedir. Ellerinizi sık sık sabunla yıkamanız, öksürük ve hapşırık durumlarında mendil kullanmanız ve ağzınızı kapatmanız, yabancı insanlarla ve yüzeyler ile temasta bulunmamanız önerilmektedir.

Eğer Corona Virüsü enfeksiyonuna karşı şüphe duyuyor ya da hastalığın belirtilerinden bazılarını hissediyorsanız ise bir an evvel bir sağlık kurumuna danışmanız gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir