YouTube Video Kalitesi Değiştirme
Sosyal Medya

YouTube Tüm Dünyada Varsayılan Video Kalitesini Düşürecek

Corona Virüsü sebebiyle internetteki ağ yükünü azaltmayı amaçlayan YouTube, tüm kullanıcıları için varsayılan video kalitesini düşüreceğini duyurdu. Geçtiğimiz günlerde YouTube’un bu kararı ilk olarak Avrupa ülkeleri için aldığını öğrenmiştik. Ancak COVID-19 enfeksiyonunun bütün dünyayı tehdit etmesiyle, bu önlemlerin global hale getirilmesine karar verildi.

Coronavirüs salgını yüzünden pek çok insanın evden çalışma sistemine geçiş yapması; insanların kendilerini Koronavirüsü önlemleri altında eve kapatması sebebiyle dünya çapında internet kullanımı oldukça büyük artış gösterdi. YouTube ise ortaya çıkması muhtemel yoğunluğa karşı kullanıcılarına daha istikrarlı bir hizmet vermek adına standart video kalitesini düşürme yoluna gitti.

İlk önce Avrupa’daki kullanıcıları için video kalitesini düşüren YouTube, akabinde bu uygulamayı tüm dünyadaki kullanıcıları için getirmeye karar verdi. Önümüzdeki bir ay içerisinde gerçekleşecek bu kalite düşüşü, küçük çaplı bir önlem olarak görülse de oldukça önemli bir öneme sahip olarak nitelendirildi.

Efrahim: YouTube Tüm Dünyada Varsayılan Video Kalitesini Düşürecek

YouTube’da video açan kullanıcılar ilk etapta düşük kaliteli bir gösterim ile karşılaşsalar da isteğe bağlı olarak video kalitelerini HD hale getirebilecekler. Bu durum YouTube’dan film izlemek isteyen ya da kapsamlı bir video görmek isteyen kullanıcılar için pek çok karşılanmasa dahi; uzun dönemde YouTube’da bağlantıda kalmamız için Corona Virüsü döneminde böyle bir değişikliğin getirilmesi zaten bekleniyor.

YouTube Gibi Netflix de Standart İçeriklerinde SD Kalitesine Geçecek

İnternetteki yoğunluğu kontrol altına almak adına elini taşın altına koyan tek platform olarak YouTube’un öne çıkmadığını söylemek gerek. Dünyaca ünlü dijital streaming devi Netflix de YouTube’un yaptığı gibi varsayılan video kalitesini SD olarak değiştirmeye karar verdi.

Şu anda Netflix uygulamasında henüz standart video kalitesi değiştirilmese de önümüzdeki günlerde bu kararın uygulanmaya başlayacağı biliniyor. Elbette ki bu değişiklik Netflix’in bütün abonelik paketlerini kapsamıyor. Corona Virüsü ile beraber abonelik sayısını yüzde 47 oranında arttıran Netflix, ileri tarihlerde düşük çaplı paket satın alan kullanıcılarının video kalitelerini düşürecek.

Efrahim: YouTube Tüm Dünyada Varsayılan Video Kalitesini Düşürecek

Ayrıca yine Koronavirüsü sebebiyle tüm dünyada sinema ve dizi endüstrisi büyük bir çöküntü yaşarken, bu durumdan Netflix’in etkilenip etkilenmeyeceği oldukça büyük merak konusuydu. Netflix bünyesinden gelen bir açıklama kullanıcılarını epeyce rahattı. Platform bu yıl için herhangi bir içerik problemi yaşamadıklarını, yayın akışının tam gaz bir şekilde devam edeceğini hatırlattı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir