Facebook Masaüstü Yeni Görünüm
Sosyal Medya,  Başlıklar

Facebook Masaüstü Görünümünü Tamamen Değiştiriyor!

Masaüstü arayüzü konusunda oldukça negatif yorumlar alan Facebook, nihayet görünümünü temelli olarak değiştirmeye hazırlanıyor. Daha minimal ve yalın bir görünüm ile kullanıcılara sunulacak olan tasarımın önümüzdeki aylar içerisinde platforma dahil edilmesi bekleniyor.

Bir dönemin gözde sosyal medya sitesi olan Facebook, Cambridge Analytica gibi aldığı birtakım yanlış kararlardan sonra eski popülerliğini elden kaybetmişti. Bunun üzerine pek çok kullanıcı Facebook üyeliğini silerek platforma olan tepkilerini dile getirmişler; hatta bu protestolara Stephen King gibi ünlü isimler de dahil olmuştu.

Skandal uygulamalarının yanı sıra zor ve karmaşık arayüzü ile de oldukça büyük bir tepki yaratan Facebook; anlaşılan o ki kullanıcılarının talep ve isteklerini yerine getirmeye ve yeniden eski hayran kitlesini yakalamaya çalışıyor. Şu anda Facebook, sıklıkla eleştiri topladığı masaüstü görünümü için köklü bir değişikliğe gitmeye çabalıyor.

Masaüstü İçin Facebook, Yeni Tasarımını Kullanıcılara Açtı!

Facebook’un masaüstü versiyonu için yeni bir tasarım üzerine çalışıldığı haberi çoktandır internette dolaşıyordu. Hatta bu konuda kimi uygulama ajanları, çeşitli sızdırma görselleri yayınlamışlardı. Ancak nihayet resmi elden bir doğrulama haberi geldi. Facebook, resmi Twitter hesabı üzerinden kısa bir tanıtım videosu paylaştı ve yeni temasını müjdeledi!

Oldukça aydınlık ve sade bir temaya sahip olan yeni tasarım, Facebook’un Android tasarımına epeyce benzetildi. Yapılan değişikliklere göz attığımızda haber kaynağının baştan aşağı yeniden dekore edildiğini ve Hikayeler özelliğinin ön plana çıkarıldığını görüyoruz. Aynı zamanda sol tarafta bulunan kısayollarda Etkinlikler, Market, Oyun, Gruplar ve Kaydedilenler gibi araçların bulunduğu dikkatleri üzerine çekiyor.

Facebook bu yeni görünümünü birkaç ay içerisinde herkese sunmayı düşünüyor. Ancak birkaç ay beklemek istemiyor ve hemen yeni tasarıma geçmek istiyorsanız, Facebook bu konuda bazı kullanıcılarına avantaj sağlıyor. Aşağıdaki adımları takip ederek Facebook’un yeni görünümüne geçiş yapabilirsiniz:

  • 1. Facebook.com’u açınız.
  • 2. Sağ üst köşede bulunan tırnak işaretine tıklayınız.
  • 3. “Yeni Facebook’a Geçiş Yap’ seçeneğine giriniz.

Yalnız Facebook’un bu özelliği bütün kullanıcılara açmadığını, bu test gösteriminin bölgeden bölgeye değişkenlik gösterdiğini de eklemek isteriz. Yukarıdaki adımları takip edip Facebook’un yeni masaüstü temasını size sunup sunmadığını kontrol edebilirsiniz.

Facebook, Masaüstünde Gece Modu Seçeneğini Aktif Hale Getirdi

Bir nevi mobil uygulama mantığıyla hazırlanan bu yeni tasarım, kullanıcıların daha kolay bir Facebook deneyimi elde etmesi için özenle hazırlanmış gibi duruyor. Bu yeni tasarımın en beğenilen özelliği ise karanlık mod seçeneği oldu. Artık mobil uygulamanızda yaptığınız gibi masaüstü Facebook hesabınızda da kolaylıkla gece temasını aktif hale getirebileceksiniz.

Facebook’ta karanlık tema nasıl aktif edilir, diye soruyorsanız, aşağıdaki adımları takip ederek kolaylıkla bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz:

  • 1. Öncelikle Facebook.com’a giriş yapınız.
  • 2. Sağ üst köşede bulunan bildirim ikonunun yanındaki tırnak butonuna tıklayınız.
  • 3. Önünüze açılacak sekmede Karanlık Mod özelliği çıkacak. Bu özelliğin üzerine tıklayarak gece temasını aktif hale getiriniz.

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir