Ulaş Utku Bozdoğan: Tik İşareti Nasıl Yapılır?
Nasıl Yapılır ?

Tik İşareti Nasıl Yapılır?

Word, Excel, PowerPoint ve WhatsApp gibi uygulamalarda tik işareti yapmak oldukça ihtiyaç duyulan bir durumdur. Tik sembolünün kullanım amacı genelde standarttır. Adından anlaşılabileceği gibi bir onay işaretidir ve genelde onay hissini yansıtmak için tercih edilir.

Tik sembolünü oluşturmak için karakter kodları, CHAR fonksiyonu, kopyala yapıştır ve simge ekleme yöntemlerini kullanabilirsiniz. Her yöntemin farklı ilerleyişi olsa bile hangisi pratikse onu tercih etmelisiniz. Word, Excel ve PowerPoint uygulamalarında yöntemler neredeyse aynıdır.

Tik Sembolü Neden Kullanılır?

Tik sembolünün kullanım amacı onaydır. Bu sebeple onay işareti, check mark ve tick isimleriyle adlandırılır. Herhangi bir sebeple uzun uzun yazmak istemediğinizde tik sembolünü kullanarak hızlıca yanıt verebilirsiniz. Ayrıca bazı tablolarda biçimlendirme için gereklidir.

Tik sembolünün yazılış yöntemleri aynı olsa bile görüntüleri platformlara göre farklılık gösterebilir. Android, Windows ve iOS işletim sisteminde aynı görüntüyle karşılaşmazsınız. Benzer durum Twitter ile Facebook platformlarında yazılan tik sembolü için geçerlidir.

WhatsApp'ta Tik İşareti Nasıl Yapılır

WhatsApp’ta Tik İşareti Nasıl Yapılır?

WhatsApp’ta tik işareti yapmak için klavyede yer alan emojilerden yararlanabilirsiniz. Emojiler arasında üç farklı tik sembolü seçeneği vardır. Hangisini kullanmak istiyorsanız onu seçmeniz gerekir. Klasik olan sembol ise yeşil arka plana sahip beyaz tik sembolüdür.

 • Yeşil tik sembolü: Yeşil tik, WhatsApp tik işareti denildiğinde en sık kullanılandır. Emojiler arasında onay, onay işareti, tick veya check kelimelerini kullandığınızda ulaşabilirsiniz.
 • Siyah tik sembolü: Arka planı saydam olan kalın onay işaretidir. Emojiler kısmında kalın onay işareti, onay, tick ve check şeklinde arama yaparak ulaşabilirsiniz.
 • Gri tik sembolü: Arka planı gri olan tik sembolüdür. Bu sembole doğrudan ulaşmak istiyorsanız kutulu onay işareti şeklinde arama yapmanız yeterlidir.

Eğer internet ortamında çeşitli kaynaklardan tik sembolü kopyalayarak WhatsApp’ta tik işareti yapmak istiyorsanız WhatsApp’ın onu dönüştüreceğini bilmelisiniz. Örneğin mavi veya yeşil tik sembollerini otomatik olarak siyah tik sembolüne dönüştürecektir.

Word'de Tik İşareti Nasıl Yapılır

Word’de Tik İşareti Nasıl Yapılır?

Word’de tik işareti yapabilmek için kullanılabilecek iki pratik yöntem vardır. Başka bir yerden sembolü kopyalamadan onu kendi başınıza kolayca oluşturabilirsiniz. Tek yapmanız gereken uzun ve kısa olan yöntemlerden hangisini tercih edeceğinize karar vermektir.

Yöntemler birbirlerine benzeseler bile her birinin farklı avantajları vardır. Klasik yöntem en uzun olanıdır. Yazı tipini değiştirmek çoğu zaman zahmetli bir işe dönüşebilir. Komutları kullanmak en pratik yöntemdir ama her klavyede işe yaramayacağı bilinmelidir.

1. Klasik Yöntemle Word’de Tik İşareti Ekleme

Klasik yöntem Microsoft’un sunduğu Simgeler menüsünden yararlanmayı içerir. Bu menüye ulaşmak için Ekle > Semboller yolunu takip edebilirsiniz. Ardından Yazı Tipi bölümünden Wingdings veya Wingdings 2 seçeneklerini seçerek tik sembollerine erişim sağlayabilirsiniz.

Wingdings ile Wingdings arasındaki fark sembolün tasarımıyla ilgilidir. Hangisi hoşuna giderse onu kullanabilirsiniz. Ancak klasik tik sembolünün daha modern haline erişmek istiyorsanız Wingdings 2 yazı tipini kullanmanız çok daha doğru bir adım olabilir.

2. Yazı Tipini Değiştirerek Word’de Tik İşareti Ekleme

Yazı tipini değiştirmek Semboller menüsüyle uğraşmaktan biraz daha kolaydır. Özellikle tik sembolünü çok fazla kullanacaksanız ideal bir yöntem olabilir. Yapmanız gereken yazacağınız yazı tipini Wingdings 2 olarak değiştirmek ve klavyede tik işareti yapmaktır.

Yazı tipini değiştirdikten sonra Word’de tik işareti yapmak için SHIFT + P kombinasyonunu kullanabilirsiniz. Eğer Word’de tik işareti yaparken farklı bir sembol arıyorsanız SHIFT tuşunun ardından P harfine basmak yerine R, O, Q, S, T, U ve V harflerini tuşlayabilirsiniz.

Word kullanıyorsanız onay işaretine erişmenizi sağlayacak üçüncü bir yazı tipi vardır. Segoe UI Symbol olarak adlandırılan yazı tipini seçtiğinizde 2705, 2713 ve 2714 şeklinde üç farklı karakter koduyla daha farklı tasarımlara sahip tik sembollerine ulaşabilirsiniz.

Excel’de Tik İşareti Nasıl Yapılır?

Excel’de tik işareti yapabilmek için birkaç farklı yöntem kullanabilirsiniz. Bazı yöntemler yavaştır ama yeni başlayanlar için idealdir. Uzun süredir Excel kullanıyorsanız çok daha pratik olan yöntemlere geçiş yaparak hızlı bir şekilde Excel’de tik işareti oluşturabilirsiniz.

1. Yazı Tipleriyle Tik Simgesi Yapmak

Excel’de tik işareti yapmanın en kolay yolu yazı tiplerinden yararlanmaktır. Wingdings 2 ve Webdings yazı tiplerini aktif hale getirdiğinizde bazı kısa yol tuşlarıyla hızlıca tik işareti yapmayı başarabilirsiniz. Her iki yazı tipinde kısa yol tuşları farklıdır.

 • Excel’de tik sembolünü eklemek istediğiniz hücreyi seçin. Daha sonra üst kısımdaki menüden yazı tipi kısmına gelin ve Wingdings 2 seçeneğini aktif hale getirin.
 • Wingdings 2 yazı tipi aktifken SHIFT + P kombinasyonu ile standart tik sembolünü yazabilirsiniz. Dilerseniz R, O, Q, S, T, V ve U tuşlarıyla farklı tik sembolleri oluşturabilirsiniz.
 • Webdings yazı tipini seçtiğinizde ise klavyede A tuşuna basarak tik sembolünü hemen oluşturabilirsiniz. Alternatif sembol olarak R tuşunu kullanmayı deneyebilirsiniz.

Wingdings 2 yazı tipi özellikle farklı tarzdaki tik sembollerine erişim için tercih edilir. Toplamda 8 tane sembole erişim imkanı sunar. Diğer yöntemlerde erişim şansınızın olmadığı sembolleri kullanmak istiyorsanız Excel açısından klavyede tik işareti yapmak için tek yöntemdir.

2. Simgeler Komutuyla Tik İşareti Yapmak

Simgeler komutunu kullanmak tik işaretini yapabilmek için en pratik yöntem değildir. Ancak fazlasıyla işe yarar ve en garanti yöntemdir. Özelikle farklı tasarımlara sahip olan bir tik sembollerinin tamamını bir arada görmek için tek geçerli yöntem olarak kabul edilir.

 • İlk olarak sembolü eklemek istediğiniz hücreyi seçin. Ardından üst menünden Ekle > Simgeler yolunu takip edin.
 • Simgeler seçeneğine tıkladığınızda karşınıza ufak bir pencere gelecektir. Pencerede yer alan Yazı Tipi kısmından Wingdings seçerek işleme devam edin.
 • Ardından alt kısımda bulunan Karakter Kodu bölümüne 252 yazın. 252 simge kodu onay simgesine aittir. Bir önceki, bir sonraki ve iki sonraki seçenekler ise alternatiflerdir.
 • Tercih ettiğiniz tik sembolünü seçili hale getirdikten sonra Ekle butonuna tıklamanız yeterli olacaktır. Excel’de hangi hücre seçiliyse ona tik sembolü eklenir.

Tik sembolünü ekledikten sonra mutlaka Semboller penceresini kapatmalısınız. Eğer kapatmazsanız işlem yaptığınız noktaya geri dönemezsiniz. Pencere kapandıktan sonra hücrelerde gerekli düzenlemeleri yapmaya devam edebilirsiniz.

3. Karakter Koduyla Tik Sembolü Yapmak

Excel’de tik işareti oluşturmanın en basit yollarından biri karakter kodlarından yararlanmaktır. Karakter kodları sayesinde herhangi bir ek özelliğe ihtiyaç duymadan klavyede tik işareti yapabilirsiniz. Tıpkı klavyedeki kısa yol tuşlarından yararlanmak gibidir.

 • İlk olarak tik sembolünü eklemek istediğiniz Excel hücresini seçin. Ardından klavye tuşlarıyla yapacağınız kombinasyon ile tik sembolünü ekleyebilirsiniz.
 • Klavyenizde ALT tuşuna basılı tuttuktan sonra 0, 2, 5 ve 2 tuşlarına basın. Son tuşa bastıktan sonra ALT tuşunu serbest bırakın. Böylece tik sembolü ortaya çıkacaktır.
 • Eğer farklı bir tik sembolü istiyorsanız 0252 yerine 0251, 0253 ve 0254 karakter kodlarını kullanmalısınız. Ayrıca rakamlar sağ taraftaki klavye tuşlarıyla girilmelidir.

Karakter kodlarıyla klavyede tik işareti yaparken klavyenin üst kısmındaki tuşları kullanırsanız sonuç alamazsınız. Karakter kodlarını tuşlarken klavyede NUM LOCK tuşunun açık olmasına dikkat etmelisiniz. Böylece pratik bir şekilde klavyede tik işareti yapabilirsiniz.

4. CHAR Fonksiyonuyla Tik İşareti Yapmak

Tik işareti yapmak için simgeler ve diğer yöntemlerle uğraşmak istemiyorsanız CHAR fonksiyonu işinizi epey bir kolaylaştırır. CHAR fonksiyonu bir formül oluşturmanızı gerektirir. Formolü oluşturabilmek için tüm tik sembollerinin simge kodunu bilmelisiniz.

 • Hangi Excel hücresine tik sembolü eklemek istiyorsanız onu seçili hale getirin. Ardından =CHAR formolünü yazarak oluşturmak istediğiniz simgenin kodunu ekleyin.
 • Tik işaretlerinin simge kodları 251, 252, 253 ve 254 şeklindedir. 251 ve 253 çarpı işaretine benzer bir simge eklerler. 252 ile 254 kodları ise standart tik işaretlerini içerirler.
 • =CHAR formolünü yazdıktan sonra devamına (251), (252), (253) veya (254) yazıp Enter tuşuna basmalısınız. Formül hızlı bir biçimde tik sembolüne dönüşecektir.

Dilediğiniz tik işaretlerini ekledikten sonra onları CTRL + C kombinasyonuyla kopyalayabilir ve diğer hücrelere CTRL + V kombinasyonuyla ekleyebilirsiniz. CHAR fonksiyonundan yararlanıp formül oluşturmak çoğu zaman en pratik sembol ekleme yöntemlerden biri olarak kabul edilir.

PowerPoint’te Tik İşareti Nasıl Yapılır?

PowerPoint’te tik işareti yapmak Excel ile Word yöntemlerine benzerdir. İlk olarak Ekle > Simgeler menüsünde ulaşmanız gerekir. Bu menü karşınıza Simge ekranını çıkarır. Burada Yazı Tipi seçeneğini Wingdings yaptığınızda 252 karakter koduyla tik sembolüne ulaşmış olursunuz.

PowerPoint’te tik işareti eklemenin bir diğer yolu ise karakter kodu yöntemini kullanmaktır. Klavyenizde ALT tuşuna basılı tutarak sırasıyla 0, 2, 5 ve 2 tuşlarına bastığınızda tik sembolünü ortaya çıkartmış olursunuz. Dilerseniz 0252 yerine 0254 karakter kodunu kullanabilirsiniz.

PowerPoint’te tik işareti yaparken karakter kodlarını kullanacaksanız rakamları sağ taraftaki tuşlarla yazmalısınız ve NUM LOCK mutlaka açık olmalıdır. Eğer klavyede tik işareti yapmaya çalışırken üst kısımdaki rakam tuşlarını kullanırsanız farklı bir sembolle karşılaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir