Yasin Ekmekci: Türkiye’nin En Ucuz Elektrikli Aracı Hangisi?
Yaşam/Hobi,  Nedir ?

Türkiye’nin En Ucuz Elektrikli Aracı Hangisi?

Giderek benzin fiyatlarının cep yakmaya devam ettiği günleri yaşıyoruz. Benzin fiyatları, motorin fiyatları ve lpg fiyatları ortaklaşa olarak çok yükselmeye başladığı için artık bir iki sene öncesine göre ekonomik yakıt yakan araç kalmadığını söylersek yanlış olmayacaktır.

Hal böyle olunca herkes iyiden iyiye elektrikli araçlara yönlenmeye başladı. Peki ama en ekonomik elektrikli araç hangisi? Hangisini almak gerekiyor? Elbette bir iki farklı seçeneğimiz var. Bunları sizin için detaylı bir şekilde inceledik.

Citroen Ami Çok Konuşuldu

2021 yılında piyasaya sürülen ve ülkemiz yollarında kendine 2022 yılı itibariyle yer edinen Citroen Ami satış fiyatı ile çok tartışıldı. Özellikle Avrupa birliği ülkelerinde 20.000 euro ortalamadan satışa çıkarılması planlanan bu araç için Türkiye’de ortalama olarak 200.000 TL ve üzerinde rakamlar telaffuz edildi.

Citroen Ami için Türkiye’de bir satış fiyatı bulunmamaktadır. Başlangıçta 200.000 TL civarında bir fiyata satılacağı söylense de resmi internet sitelerinde fiyatlar hakkında güncelleme olduğu yazmaktadır. Yine de o fiyat aralığından satışa sunulacağı düşünülmektedir.

Yasin Ekmekci: Türkiye’nin En Ucuz Elektrikli Aracı Hangisi?

Regal Raptor Araçlar Daha Ekonomik

Türkiye’de satılan 4 tekerlekli sınıfta yer alan en ekonomik elektrikli araç Regal Raptor tarafından üretilmektedir. Yalnız bu araçların diğer elektrikli araçlardan batarya bakımından farkı bulunur. Ona birazdan değineceğiz şimdilik genel özellikleri hakkında özet geçelim.

Regal Raptor E5 Nasıl

Daha sonra detaylı bir şekilde bu konuya değineceğiz. Şimdilik genel özelliklerinden bahsetmek gerekiyor. Regal Raptor E5 üç kişilik binek ve kasalı tek kişilik olmak üzere iki farklı modeli bulunmaktadır.

Bu araçlar, kilitli kapıları ile ısıtma ve fanlı soğutma sistemleri ile dört tekerleri ve gidon yerine tercih edilen direksiyonları ile standart bir araç görüntüsü çizmektedir.

Diğer Elektrikli Araçlardan Farkı Nedir?

Hepsinden önemlisi bu araçların elektrik sistemi için özel bir batarya sistemi kurgulanmamıştır. Bizim normal araçlarda tercih ettiğimiz standart 60 amperlik akülerle kullanılmaktadır. Bu sayede hızlı bir şekilde araç şarj etme sorunu ortadan kalkar. Tabii ki uzun vadede bu araçlar, akü kalitesi kaynaklı olarak diğer araçlara göre daha büyük batarya sorunları ortaya çıkarabilmektedir. Bu gibi sorunlarla karşılaşmamak adına iyi bir akü kullanılarak tercih edilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir