Yasin Ekmekci: Oruçluyken Nasıl Az Susanır? | Çok Susuyorum Ne Yapmalıyım
Diğer,  Nasıl Yapılır ?,  Nedir ?

Oruçluyken Nasıl Az Susanır? | Çok Susuyorum Ne Yapmalıyım

Artık hemen hemen her ramazanın geleneği haline gelmiş bir cümle vardır. Çoğunlukla kişiler “hiç susamadıklarını çok acıktıklarını yada hiç acıkmadıklarını çok susadıklarını” söylerler. Peki ama oruçtayken az susamanın formülü nedir? Ne yapmak gerekir?

Ne Yediğinize Bağlı

İlk kural hiç şüphesiz ne yediğiniz ile doğrudan alakalıdır. Eğer çok yoğun gıda aldığınız bir listeniz bulunuyorsa bu sizin çok susamanıza neden olacaktır. Özellikle çok aşırı tuzlu, yağlı, şekerli gıdalar tüketmişseniz gün içerisinde susamanız doğaldır. Bu sebeple bunları tüketeceğiniz zaman aralığını belirlemeniz önemlidir.

Öncelikleriniz Ne Olmalı

Eğer ramazanda susamak konusunda sorun yaşıyorsanız, aşırı tuzlu ve aşırı yağlı gıdaları yemekten hemen sonra tüketmeli ve sonrasında meyve gibi sıvı içeriği bol olan gıdalar almalısınız. Özellikle sahura kadar geçen süre içerisinde sıvı alımınızı sınırlandıracak gıdaların olmaması son derece önemlidir.

Sahurda Nasıl Beslenmeli

Uzmanlar sahurda tok tutan gıdaların alınmasının avantajlı olduğunu belirtmektedir. İçeriğinde yoğun su ihtiva eden salatalık gibi sebzelerden de tüketirseniz uzun vadede sizin için avantajlı olacaktır. Özellikle yukarıda bahsettiğimiz yoğun yağlı, şekerli yada tuzlu gıdalardan sahurda mutlaka uzak durmanız gerekir. Genellikle haşlanmış yumurta hem susatmaz hem de tok tutar.

Belli bir noktadan sonra herkesin sahur içerisinde beslenme döngüsü tek düze olmaya başlar. Bu sebeple düzenli bir alışkanlık geliştirme noktasında hem tok tutan hem de susatmayan gıdalardan bol bol tüketmenizi tavsiye ederiz.

Yine de Çok Susuyorum

Yaptığınız tüm girişimlere rağmen yine de çok susadığınızı belirtiyorsanız bir doktora danışmanız tavsiye edilir. Gün içerisindeki fiziksel aktivitelere bağlı olarak susama kat sayınız artacağı gibi bazen hastalıklardan kaynaklanan nedenlerden dolayı da susayabilirsiniz.

Hareketlerinize Dikkat Edin

Çok yoğun hareketlerden uzak durmak adına gün içerisinde kendinizi devamlı olarak kontrol altında tutmalısınız. Güneş altında çok durmamak, çok hareket etmemek yada ani hareketlerden kaçınmak susamanızı engelleyecektir. Özellikle öğle saatlerinde güneşin tam yukarıda olduğu dönemde kapalı bir alanda kalmanız da susamanızın önüne geçer. Bunun dışında eğer imkanınız varsa o zaman aralığında uyuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir