Yasin Ekmekci: Kolik Bebek Nedir? | Bebeğim Kolik mi?
Tuhaf,  Nedir ?

Kolik Bebek Nedir? | Bebeğim Kolik mi?

Bebekler çok fazla ağlayabilir. Ağlamak bebeğin anne – babası ile iletişim kurmasındaki en temel araçtır. Yapılan araştırmalar göstermiştir ki, bebekler sadece canları yandığında değil, sıkıldıklarında, korktuklarında, acıkıp susadıklarında ve hatta ilgi beklediklerinde ağlarlar. Bu herkes tarafından bilinen bilginin şöyle bir farklılığı vardır ki; yukarıda belirttiğimiz tüm duygu değişimlerinin yoğunluğu, canları yandığı zamankinden daha fazladır. Bazı durumlarda ise anne babalar bebeklerinin çok fazla ağladığını düşünerek onun kolik olduğunu düşünürler. Peki ama kolik bebek nedir? Tüm detayları sizin için araştırdık.

Kolik Bebek Nedir

Bebek 4. Ayına kadar geçen süre içerisinde günlük üç saatten daha uzun süre ağlama nöbetleri geçiriyorsa o bebeğin kolik olduğunu söyleyebiliriz. Yaşanan bu ağlama krizlerine de kolik nöbetleri denebilir.

Kolik Nöbetlerinin Belirtileri Nelerdir?

Nöbetler esnasında bebekler çok yüksek tonda çığlık atarlar. Yüksek huzursuzluk, morarma – kızarma ve acı çekme belirtileri gösterirler. Genellikle kolik bebekler acı yaşadıklarında gösterdikleri tepkileri gösterir. Çoğunlukla bacakları içeri doğru bükmektedirler ve yumruklarını sıkarlar. Kolik bebeklerin karınları genellikle çok sert olur. Aynı zamanda gaz çıkarmaları da mümkündür.

Kolik nöbetlerinin ve genel olarak bu rahatsızlığın nedeni tam olarak bilinmemektedir. Yalnız yapılan araştırmalar göstermiştir ki, sigara içen annelerin bebeklerinin daha fazla kolik olduğu bilinmektedir.

Kolik Bebekten Korkmayın

O kadar yaygın bir durumdur ki 2019 – 2022 yılı arasında doğan her üç bebekten bir tanesi koliktir. Anne babalar ise, bu konuda çoğunlukla profesyonel destek almaya çalışır. Yalnız destek ne olursa olsun, tedavinin kesin bir metodu bulunmamaktadır.

Bebeğin sakin bir odada emzirilmesi, emzirme ve yatış rutinin belirlenmesi, uyku düzenin belirlenmesi kolik bebekler için son derece faydalıdır. Özellikle her 4 kolik bebekten 3 tanesin fön makinesi sesine son derece olumlu tepki verdiği gözlemlenmiştir.

Uzman Desteği Önemlidir

Genellikle bebekler çok ağladığında o bebeğin kolik rahatsızlığına sahip olduğu söylenerek önemsenmez. Yine de ağlamanın başka nedenleri olabileceği de unutulmamalıdır. Bu sebeple bir uzmandan destek almanız bebeğin neden ağladığının tespit edilmesi açısından son derece önemli olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir