Zombi Filmi
Sanat,  Tuhaf

Az Kişinin Bildiği En Tuhaf 5 Zombi Filmi

Günün stresini atmak için korku ile karışık eksantrik bir Zombi Filmi izlemek isteyen sinemaseverler için birbirinden güzel beş yapımı bir araya getirdik.

Zombi temalı projeler deyince akla ilk gelen The Walking Dead, Resident Evil, 28 Week Later, World War Z ya da Shaun of the Dead gibi kült yapımlardan söz etmeyeceğiz elbette. Bu filmleri tekrar tekrar izlemiş ve artık yeni işler izlemek isteyenler için ülkemizde pek fazla bilinmeyen, ancak dünya çapında büyük bir başarı elde etmiş filmleri listeledik. Patlamış mısırlarınızı hazırlayın ve bu beş filmden kendinize en yakın olanı seçerek ekranlarınızın başına oturun; macera başlıyor!

Az Bilinen En Eğlenceli 5 Zombi Filmi

1. Black Sheep (Kara Koyun) – 2006

Dünya prömiyerini Toronto Uluslararası Film Festivali’nde yapan Jonathan King’in ilk uzun metrajlı yapımı Black Sheep, oldukça ilgi çekici bir kara mizah örneği olarak listemizin ilk sırasında yerini alıyor. 1 saat 27 dakikalık kısa ve keyifle izleyeceğiniz bu yapım, Oldfield adlı Yeni Zelandalı bilgisayarcının hikayesini konu alıyor.

Efrahim: Az Kişinin Bildiği En Tuhaf 5 Zombi Filmi

Koyunlara karşı fobisi olan Oldfield, mecburiyet gereği evinin yakınındaki bir koyun çiftliğine gitmek zorunda kalır. Ancak genç adam çiftliğe gittiğinde tam da korkularındaki gibi bir atmosfer ile karşılaşır. Koyunlar doğalarından çıkarak pis bir katile dönüşmüş, şehir için büyük bir tehlike barındırmaktadırlar. Böylelikle Oldfield’ın korkularıyla yüzleşmek adına bir fırsatı doğmuştur.

2. The Dead Don’t Die – 2019

Amerikan bağımsız sinemasının en önemli temsilcilerinden Jim Jarmusch imzalı The Dead Don’t Die; duru hikayesi, enteresan karakterleri, olağanüstü müzikleri ve görsel şöleni andıran sinematografisi ile dikkatleri üzerine çekiyor.

Küçük bir kasabada aniden ortaya çıkan zombi salgını ile başlayan hikaye, kasabanın iki yerel polisi tarafından salgın ile mücadeleyi konu alıyor.

Efrahim: Az Kişinin Bildiği En Tuhaf 5 Zombi Filmi

Tansiyonun düşmediği etkileyici bir aksiyon yapımı olan bu filmde Adam Driver ve Bill Murray iki kasaba polisini canlandırırken Tilda Swinton, Selena Gomez, Steve Buscemi, Tom Waits, Iggy Pop, RZA ve Sara Diver gibi isimler kadroya eşlik ediyor.

3. Fido – 2006

Gösterime katıldığı festivallerde büyük bir beğeni toplayan Fido, usta stand-up komedyeni Billy Connolly’nin eşsiz performansıyla karşımıza çıkıyor.

Efrahim: Az Kişinin Bildiği En Tuhaf 5 Zombi Filmi

1950’li yılların Amerika’sında günlük hayatın bir parçası haline gelmiş zombiler, insanların bir nevi kölesi gibi kullanılmaktadır. Tıpkı evcil köpekler gibi boyunlarına tasma geçirilerek eve hizmet ederler. Böyle bir zombi olan Fido, bir gün yanlışlıkla yan komşusunu yer. Bu hatasından dolayı ev halkı Fido’yu affetmez, Fido evden kovulur ve olaylar gelişir.

4. Ed and His Dead Mother – 1993

Kült kara komedi filmleri arasında kabul görülen bu yapım, Steve Buscemi ile Miriam Margolyes’i anne – oğul olarak eğlenceli karelerle bir araya getiriyor.

AJ Pattle isimli bir satıcı, Ed’e yüzlerce dolarlık bir meblağ karşılığında annesini dirilteceğini teklif eder. Bir yıl önce annesini kaybeden Ed, büyük bir yanlış yaparak bu teklifi kabul eder. Yeniden dünyaya gelen Ed’in annesi, büyük bir hevesle yaşama tutunarak oğluna dünyayı dar eder.

Efrahim: Az Kişinin Bildiği En Tuhaf 5 Zombi Filmi

Ed and His Dead Mother, zombi temalı korku filmleri arasında yapılmış en önemli işlerden biriyken ne kötü ki ülkemizde herhangi bir sinema ya da televizyon gösterimi yapılmadığı için pek bilinmemekte.

5. Poultrygeist: Night of the Chicken Dead (Ölü Tavukların Gecesi) – 2006

Yine bir kara komedi filmi olan Poultrygeist, aynı zamanda oldukça güçlü müzikal sahneleriyle de seyircilerine keyifli vakitler yaratıyor. Korku komedi türüne hevesli sinefiller için biçilmiş kaftan olan bu yapım, bir çeşit Takaşi Miike komedisi olarak nitelendiriliyor.

Efrahim: Az Kişinin Bildiği En Tuhaf 5 Zombi Filmi

Kızılderili mezarlığının üstüne bir kızarmış tavuk dükkanı açılır. Fakat hem vejetaryenler hem de Kızılderililer mekanı basarak dükkanın kapatılması gerektiğini savunur ve böylelikle olaylar gelişmeye başlar.

Peki sizin tavsiye edebileceğiniz bir Zombi Filmi var mı? Yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz!

Ayrıca daha önce hazırladığımız bir başka zombi filmleri listemize de göz atabilirsiniz!

https://fakirhane.com/zombi-temali-filmlerden-hoslananlar-icin-en-sira-disi-4-sinema-filmi/2019/1708/

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir