Yasin Ekmekci: Bel Ağrısına Hangi Doktor Bakar | Hangi Doktora Gitmeliyim?
Diğer

Bel Ağrısına Hangi Doktor Bakar | Hangi Doktora Gitmeliyim?

Söz konusu olan bel ağrıları olduğunda herkesin farklı görüşleri vardır. Öyle ki bu konuda yapılan öneriler çoğunlukla mantık sınırlarını bile zorlayabilir. Hal böyle olunca objektif bir şekilde araştırmaya ve bu konuda bilgi vermeye karar verdik. Hazırsanız başlayalım…

Bel Ağrısı Söz Konusu Olduğunda

Son zamanlarda sırt üstü yatmaya ara verdim. Nedensiz yere bel ağrısı ortaya çıkınca sağa veya sol dönmeden yatmak ne yazık ki benim için pek mümkün olmadı. Hal böyle olunca bel ağrısı ile ilgili bir uzmandan destek almam gerekiyordu. Küçük bir şehirde yaşadığım için bel ağrısı ile ilgili destek alacağım doktor sayısı bir hayli kısıtlı oldu.

Bel ağrısı ortaya çıktığı zaman ne yapmak gerekiyor. Öncelikle bir hastaneye yada aile hekiminize başvurmanız şarttır. Durumun ciddiyetine göre aile hekiminiz hangi doktora gitmeniz gerektiğini size söyleyebiliyor. Çoğunlukla bel ağrıları bir takım ortopedik rahatsızlıklardan dolayı oluşabildiği gibi farklı etmenlere bağlı olarak da ortaya çıkabilmektedir.

Bel Ağrım İçin Hangi Doktora Gitmeliyim

Bunun için ortada herhangi bir neden olmaksızın ortaya çıkan bel ağrısında sorunun tespit edilmesi için aile hekiminize başvurabilir yada doğrudan bir ortopediste gidebilirsiniz. Aynı şekilde sinirlerle ilgili bir rahatsızlık olacağı için beyin ve sinir uzmanına da görünmeniz gerekebilir. Hastaneye başvurduğunuz zaman gerekli yöntemleri oradan yapmaktadırlar.

Bel Ağrısı Neden Olur

Çok farklı cevabı içerisinde barındıran bir soru olduğu için net bir cevap vermek mümkün değildir. En basit tabiriyle soğukların etkisi ile ortaya çıkabildiği gibi halk arasında ters bir hareket yapma şeklinde açıklanan sebeplerden de oluşabilir. Bunlar dışında bel fıtığı, bel kayması ve başka sinirsel rahatsızlıklarda bel ağrısının ortaya çıkmasını tetikleyebilir.

Bel Ağrısının Farkına Varın

Çoğunlukla bel ağrısı tetikleyici olmadığı zaman ortaya çıkmıyor. Bir süredir sırt üstü yattığım zaman belimin ağrıdığını ve yan yattığım zaman bel ağrımın geçtiğini gördüm. Bunun için bende artık sırt üstü yatmıyor. Böylece bel ağrısının ortadan kalktığını düşünüyorum. Oysa ki yaptığım büyük bir yanlış sadece görmezden gelerek bel ağrısını tedavi edemem. Daha ilerleyen zamanlar için başka problemlerin ortaya çıkması şeklinde sorunları da beraberinde getirebilir. Haliyle bel ağrısına iyi dikkat etmek gerekiyor ve buna göre hareket etmek son derece büyük bir önem arz ediyor.

Beliniz ağrıyorsa bunu ertelemeyin. İlerleyen dönemlerde daha büyük problemlerle kendini gösterebilir. Yol yakından bir uzmandan destek alın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir