Yasin Ekmekci: Tek Başına Tatile Çıkmak | Tek Başıma
Yaşam/Hobi

Tek Başına Tatile Çıkmak | Tek Başıma

Bazen insanın her şeyi bırakıp bir yere kaçası geliyor. Böyle zamanlarda uzun uzun planlar yapacak birileri olmazsa daha kolay karar verip kafa dinlemeye kaçılabiliyor. Hal böyle olunca tek başına aniden pek sonunu düşünmeden tatile çıkmak insanın kendi iç dünyasına yaptığı güzel bir yolculuk halini alabiliyor. Peki ama Türkiye’de tek başına nereye tatile gidilir?

Kapadokya – Nevşehir

Güzel atlar ülkesi anlamına gelen Kapadokya büyülü bir coğrafya gerçekten. Her ne kadar turistler tarafından keşfedilmiş ve yoğun bir akıma uğramış olsa da hala keşfedilmemiş vadi ve yürüyüş rotaları bulunuyor. Tavsiyemiz Nevşehir merkeze gitmek yerine Uçhisar yada Göreme’de bulunan pansiyonlara uğrayabilirsiniz. Bu sayede sabahları güneş doğmadan yapacağınız doğa yürüyüşleri ile güzel bir coğrafyada kendinizi arayabilirsiniz. Aynı şekilde Soğanlı vadisi de muhakkak gezilip görülmesi gereken bir rota olarak dikkatleri üzerinde topluyor. Buraya da göz atabilirsiniz.

Tirebolu – Giresun

Az bilinen bir nokta olan Tirebolu Doğu Karadeniz’in başlangıcı sayılan bir noktada size merhaba diyor. Konaklama seçeneği bakımından çok alternatifiniz yok ama Tirebolu’nun şöyle bir farklılığı var. Karadeniz sahil yolu bölgede yer alan hemen hemen her yere girmiş. Yalnız Tirebolu’yu es geçmiş durumda. Bu da tüneller yardımıyla sahil yolundan kurtulan ilçenin hala sabahları dinlenecek bakir plajları olduğu anlamına geliyor. Bunun dışında yaylalarına yürüyüş yapabilir ve tarihi evlerinin arasında kaybolabilirsiniz. Kesinlikle bu tatili yaptığınıza değecek.

Dikili – İzmir

Foça ve Bergama’nın yanında adı pek duyulmayan bir İzmir ilçesidir. Özelikle kış aylarında kendini aramaya çalışan insanlar burada durabilir ve kendi içine yolculuk yapabilir. Dikili pek çok özelliği ile daha farklı bir nokta olmayı başarıyor. Bir dönem bende tek başıma burada durduğum için yalnız yolculuk yapmayı ve tek başına tatil yapmayı sevenlere tavsiye ettiğim bir yerdir. Bunun dışında yaz aylarında ciddi anlamda kalabalık olacağı için yazın Dikili’ye gitmemenizi tavsiye ederim. Bunun dışında kışın bulunmaz bir nokta olacaktır.

Özellikle kış aylarında tek başına gidilecek çok sakin kasabamız bulunmasına rağmen yaz aylarında buraların sayısı bir hayli azalmaktadır. Buna dikkat etmek gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir