Ulaş Utku Bozdoğan: ChatterPix uygulaması nedir?
Nedir ?,  Teknoloji

ChatterPix uygulaması nedir?

Tam olarak ChatterPix uygulaması nedir? ChatterPix veya ChatterPix Kids çeşitli eğitici kullanım alanlarına sahip eğlenceli bir uygulamadır. Uygulama sayesinde kullanıcılar sesleriyle resimleri hareketlendirirler. Özellikle çocukların eğitimi konusunda kullanımı çok yoğundur.

ChatterPix indirmek istediğinizde herhangi bir ücret ödemezsiniz. Benzer şekilde uygulamayı kullanmak için herhangi bir ücret ödemeye gerek yoktur. Anaokulu çağındaki çocuklar için mükemmel bir seçenektir. Onların ifade biçimlerini geliştirmelerine yardımcı olur.

ChatterPix nedir?

Kısaca ChatterPix olarak adlandırılan ChatterPix Kids uygulamasını kullanmak çok basittir. Çocuklara teknolojiyi anlama konusunda destek olur. Aynı zamanda yaratıcılıklarına katkı sağlar. Tamamen eğlence ile eğitimi bir araya getirmeyi hedefleyen kullanışlı bir çözümdür.

ChatterPix uygulaması ekranda yer alan karakterleri konuşturmak için çizgi film tarzı görüntülerden yararlanır. Sınıflarda kullanımı daha yaygındır çünkü birden fazla öğrenciyi aynı anda etkileme fırsatı tanır. Öğretmenlerin sınıfta en çok kullandığı uygulamalardandır.

ChatterPix Kids görüntüleri ve kaydedilmiş sesleri kullanır. Android ve iOS cihazlarda çalışan bir uygulamadır. Bir başka ifadeyle Google Play Store ve App Store üzerinden indirilebilir. Sevimli bir ayı figüründen kedi ve köpeğe kadar her şeye kolayca ses kaydı ekleyebilirsiniz.

ChatterPix Kids uygulamasını buraya tıklayarak Google Play Store’dan, buraya tıklayarak App Store’dan indirebilirsiniz.

ChatterPix uygulamasının geliştiricisi kim?

Ücretsiz olarak kullanılan ChatterPix uygulaması Duck Duck Moose tarafından geliştirilmiştir. Duck Duck Moose eğitim odaklı olan çeşitli uygulamalara sahiptir. Aileler arasında yapılan oylamalar doğrultusunda “en iyi çocuk uygulaması geliştiricisi” gibi çeşitli ödüller almayı başarmıştır.

Duck Duck Moose firması herhangi bir kâr amacı gütmeyen Khan Academy kuruluşunun bir parçasıdır. Khan Academy üst düzey kaliteli eğitim içeriklerini ücretiz bir şekilde sunmaya çalışır. Bu sebeple ChatterPix Kids uygulamasının kullanımı tamamen ücretsizdir.

ChatterPix uygulaması sürekli olarak güncellenir. Duck Duck Moose firması uygulamada yer alan en ufak sorunu dahi düzeltebilmek için hızlı bir şekilde hareket eder. Khan Academy‘nin erişim ağından yararlanarak uygulama her zaman daha fazla kişiye ulaşmaya adaydır.

ChatterPix uygulamasının en iyi özellikleri neler?

ChatterPix uygulamasının en temel özelliği basitliktir. Anaokulu seviyesindeki çocuklar tarafından rahatlıkla kullanılabilir. Yaratıcılığını geliştirmek isteyen pek çok öğrencinin ilgisini çeker. Çünkü özelleştirme konusunda kullanıcısına sayısız seçenek sunar.

ChatterPix Kids özellikleri doğrultusunda öğrencilere çeşitli becerilerini geliştirme imkanı tanır. Paylaşımları olabildiğince eğlenceli hale getirir. Sonuç olarak öğrenmeye meyilli olmayan kişiler bile uygulamayı kullanırken eğlenceli vakit geçirmeyi başarabilirler.

Öğretmenler açısından bakıldığında ise öğrenme aşamasını eğlenceli hale getirmenin en kolay yoludur. Hikaye anlatma gibi çeşitli öğretici projeler geliştirebilirler. Örneğin, kitapta yer alan bir karakteri konuşturarak onu öğrencilere daha eğlenceli bir şekilde sunabilirsiniz.

ChatterPix Kids uygulaması neden popüler?

ChatterPix uygulamasının kullanımı çok kolaydır. Bu sebeple öğrenciler ve öğretmenler tarafından sevilir. Öğretmenler herhangi bir şekilde yol göstermeseler bile her yaşta öğrenci tarafından kolayca kullanılabilir veya kullanımı zahmetsizce öğrenilebilir.

ChatterPix Kids kullanım ve öğrenim kolaylığı sayesinde uzaktan eğitim için sıkça tercih edilen bir uygulamadır. Uygulamanın yapısı içerik odaklı olmadığından her noktaya kolayca uyarlanabilir. Esneklik sayesinde öğretmenler tüm eğitim içeriğini özgürce değiştirebilirler.

ChatterPix uygulamasında oluşturulan tüm içeriği kolayca paylaşabilirsiniz. Ayrıca içerikleri LMS ve Google Classroom gibi sistemlere iyi bir şekilde entegre edebilme fırsatınız vardır. Entegrasyonlar öğretim sürecini daha kolay hale getirdiğinden uygulama popülerdir.

ChatterPix uygulaması ne kadar?

ChatterPix uygulamasının kullanımı ücretsizdir. Herhangi bir abonelik oluşturmanıza gerek yoktur. Reklamlarla karşılaşmanız söz konusu değildir. Uygulamayı kullanırken herhangi bir zorlukla karşılaşmazsınız. Sizi ek ödemeler gerçekleştirmeye zorlayan bir şey yoktur.

Uygulamayı kullanırken karşınıza çıkan parlak renkler ilgi çekicidirler. Temiz tasarım sayesinde uygulama içerisinde gezmek çok kolaydır. ChatterPix uygulamasının öğrenciler tarafından benimsenmesinin arka planında uygulamanın ücretsiz olarak kullanılabilmesi vardır.

ChatterPix uygulaması çocukların duygusal ve sosyal gelişimini destekler. Genç öğrenciler okuma aktivitelerini daha eğlenceli hale getirirler. Eğlenceli seslerle konuşturulan fotoğraflar ilgi çekicidirler. Aynı zamanda her zaman daha fazlasını gerçekleştirmeye teşvik eder.

chatterpix uygulaması

ChatterPix nasıl kullanılır?

ChatterPix indirdikten sonra hemen kullanıma başlanabilen bir uygulamadır. Onu Android veya iOS cihazınız için uygulama mağazalarından indirebilirsiniz. Her yeni kullanıcıya 30 saniyelik kısa bir eğitim videosu sunulur. Bu eğitim videosu kullanıcılara uygulamayı tanıtır.

Eğitim videosu tamamlandıktan sonra adım adım uygulamayı nasıl kullanacağınızı öğrenirsiniz. İlk yapmanız gereken uygulamada kullanabileceğiniz bir fotoğraf seçmektir. Dilediğiniz türde bir fotoğraf seçebilir ve onun üzerinden çeşitli işlemler yapabilirsiniz.

Eklediğiniz fotoğraf ekrana geldiğinde onun ağız kısmını seçmelisiniz. Ağız kısmını seçtikten sonra maksimum 30 saniyelik bir ses kaydedebilirsiniz. Ne kadar sürenizin kaldığı ekranda net bir şekilde gösterilir. Kaydettiğiniz sesi beğenmediyseniz yeniden kayıt oluşturabilirsiniz.

ChatterPix kullanırken bazı düzenlemeler yapabilirsiniz. Fotoğraflara çıkartma ve metin ekleyebilirsiniz. Kullanabileceğiniz çeşitli çıkartmalar, çerçeveler ve fotoğraf filtreleri vardır. Tüm bunlardan yararlanarak paylaşımınızı çok daha özgün hale getirebilirsiniz.

ChatterPix ile bir şeyler öğretilebilir mi?

Öğretmenler ChatterPix uygulamasını etkili bir şekilde kullanmayı başarırlarsa öğrencilere bir şeyler öğretebilirler. Hikaye anlatımında sınırsız seçenek sunar. Yaratıcı projeler oluşturmak isteyen anaokulu ve ilkokulu öğretmenleri için epey kullanışlı bir uygulamadır.

Öğretmenler öğrencilerine çeşitli kitapları anlatmak istediklerinde kurgusal karakterleri hareketli bir şekilde konuşturmak için bu uygulamadan yararlanabilirler. Doğayla ilgili anlatılmak istenen her şey çizimler ve konuşmalarla çok daha rahat bir şekilde anlatılabilir.

ChatterPix uygulaması klasik eğitim içeriklerini öğretmede iyi bir seçenek değildir. Sadece ilkokul çağındaki öğrencileri destekleme konusunda iyidir. Kullanım kolaylığı ve ekstra işlevselliği sayesinde sürekli yeni içerik paylaşıp yeni bilgiler sunabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir