Efrahim: Çin’de 2020 Yılı İtibariyle Yeni Siber Güvenlik Yasası Yürürlüğe Giriyor!
Başlıklar

Çin’de 2020 Yılı İtibariyle Yeni Siber Güvenlik Yasası Yürürlüğe Giriyor!

Çin Halk Cumhuriyeti, siber güvenlik alanında çıkardığı yasalara bir yenisini daha eklemeye karar verdi. 1 Ocak 2020 tarihinde yürürlüğe girmesi beklenen Yabancı Yatırım Yasası ile beraber ülkede bulunan yerli ve yabancı tüm şirketlerin her bir verisi Siber Güvenlik Bürosu kontrolünde denetlenebilir hale gelecek.

Siber güvenlik alanında yaptığı çalışmalar ve çıkardığı yasalar ile beraber son yıllarda internet üzerindeki hakimiyetini iyice arttırmış durumda olan Çin, bu defa ülkesinde yer alan yerli ve yabancı şirketleri karşısına aldı.

Bu yasa aslında 2016 yılında kabul edilmiş olmasına karşın önümüzdeki aylarda, yani tam olarak 1 Ocak 2020 tarihinde yürürlüğe girecek. Bununla beraber ülkedeki tüm yerli ve yabancı şirketler ve yatırımcılar siber güvenlik yasasının kontrolüne girecek.

Yabancı Yatırım Yasası adı verilen bu yeni sistem ile birlikte artık ülkede sunucusu bulunan hiçbir firma bu yeni yasadan muaf olamayacak. Bununla beraber VPN kullanımı, şifreli mesajlaşma ya da herhangi bir ticari sır taşıma ve anonim olma yasaklı hale gelecek. Bu yasa ile beraber Çin Halk Cumhuriyeti, kendi ülkesinde yer alan firmalar ile yabancı firmalara sağladığı davranışı eşitleyecek ve ortada herhangi bir fark kalmadan iki tarafa da aynı derecede yaklaşacak.

Şirketlerin pek de hoşuna gitmeyecek bu yeni yasa 2020 yılında yürürlüğe giriyor!

1 Ocak 2020 tarihi itibariyle Çin Halk Cumhuriyeti’nde yürürlüğe girecek bu yasa yani Yabancı Yatırım Yasası sayesinde yerel şirketler ile yabancı şirketler arasında herhangi bir fark ortada olmayacak. Yani yabancı şirketlerin ve yatırımcıların da yerel şirketlerde olduğu gibi her konuda, patent ve ticari sırları da dahil olmak üzere Çin tarafından denetim altına alınacak ve kontrolleri dahilinde olacak. Bu ağlardan geçecek olan her bir veri ise Siber Güvenlik Bürosu çatısı altında denetlenecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir