Efrahim: Dünyanın En Prestijli Edebiyat Ödülü Man Booker Bu Yıl İki Yazara Paylaştırıldı!
Sanat

Dünyanın En Prestijli Edebiyat Ödülü Man Booker Bu Yıl İki Yazara Paylaştırıldı!

Man Booker Ödülleri dünyanın en prestijli uluslararası edebiyat ödülleri arasında kabul görmektedir. Ülkemiz yazarlarını geçmiş yıllarda pek fazla bu yarışma ile ilişkilendirme fırsatı edinememiş olsak da bu yıl bir temsilcimiz vardı. Başarılı romancı Elif Şafak son eseri olan Otuz Dakika Otuz Sekiz Saniye isimli romanı ile yarışmaya dahil olmuştu. Ancak ortaya atılan çeşitli iddialar ile kitabın üzeri karalanmış, Elif Şafak’ın başka bir kitaptan hırsızlık yaptığı gibi haberler ortaya çıkmıştı. Hatta bu haberlerin Man Booker adaylığını etkileyip etkilemeyeceği tartışılırken bir süre sonra bu intihal suçlamaları ortadan kalktı ve ödül günü geldi çattı.

Bu sene Man Booker Ödülleri’ni iki kadın yazar paylaştı. The Testaments kitabı ile tanıdığımız Margaret Atwood ve Girl, Woman, Other kitabı ile Bernardine Evaristo ödülün sahipleri oldular.

Efrahim: Dünyanın En Prestijli Edebiyat Ödülü Man Booker Bu Yıl İki Yazara Paylaştırıldı!

Margaret Atwood isim olarak belki biraz uzak gelse de aslında ülkece tanıyoruz bu yazarı. Kendisi ülkemizde BluTV platformunda gösterilen The Handmaid’s Tale dizisi ile esasında oldukça popüler. Hatta The Testaments kitabı da The Handmaid’s Tale romanının devamı niteliği taşıyor. Usta yazar Atwood’un dilimize çevrili çeşitli eserleri ülkemizde Doğan Kitap etiketi ile çıkıyor olsa da The Testaments’i henüz kendi dilimizde okuma fırsatı bulamadık.

Girl, Woman, Other kitabı ile ödülü paylaşan Bernardine Evaristo’nun ise ülkemizde çevrilmiş herhangi bir eseri yok ne yazık ki. Ancak gelen yorumlara baktığımızda verilen iki ödülün de oldukça isabetli olduğunu anlıyoruz. Ayrıca Evaristo Man Booker Ödülleri’ni kazanan ilk siyahi kadın ve ilk siyahi İngiliz yazar olması ile de ilgi çekiyor.

Dünyanın en önemli edebiyat yarışması olarak kabul edilen Man Booker Ödülleri için yalnızca İngilizce yazılan ve İngiltere yahut İrlanda’da basımı yapılan kitaplar arasından adaylar seçiliyor. Ayrıca kazanan yazarlar 50 bin sterlinlik bir para ödülü ile de taçlandırılıyorlar.

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir