Efrahim: Elif Şafak Son Romanı Çalıntı İddiasıyla Booker Ödülleri’nden Diskalifiye Edildi!
Yaşam/Hobi

Elif Şafak Son Romanı Çalıntı İddiasıyla Booker Ödülleri’nden Diskalifiye Edildi!

2009 yılında Aşk isimli kitabıyla çok kısa bir sürede büyük bir başarı elde eden yazar Elif Şafak’ın ismini daha önce mutlaka duymuş olmalısınız. Kitapları otuzdan fazla dile çevrilen ve Forbes dergisine göre Türkiye’nin en çok kazanan yazarı olan Elif Şafak, bu defa ismini kötü bir haber ile sevenlerine duyurdu.

Yeni Akit ve İnternet Haber sitelerinde başlatılan iddiaya göre Elif Şafak, son romanı On Dakika Otuz Sekiz Saniye’de çalıntı bölümler olduğunu söyleniyor. Kaynak olarak da Kahraman Çayırlı’nın 2007 yılında çıkardığı Hayat Kadınları Aldatmaz kitabını öne sürülüyor.

İddiaya göre Elif Şafak son çıkardığı romanında, Kahraman Çayırlı’nın kitabındaki karakterleri, isimlerini değiştirerek kullandığı söyleniyor. Aysel ve Adin adlı karakterlerin isimleri Leyla ve Dali isimleriyle değiştirilmiş, 80 sayfalık kitap bir çeşit taslak olarak kullanılıp genişletilmiş olarak görülüyor.

On Dakika Otuz Sekiz Saniye kitabıyla Booker Ödülü’ne adaylığı gösterilen Elif Şafak’ın Manchester Literature Festival tarafından düzenlenen ödüllerden diskalifiye edildiği bildirildi.

Öte yandan Elif Şafak’tan henüz bu iddialar üzerine bir açıklama gelmedi. Twitter’dan doğrulama ya da yalanlama, herhangi bir reaksiyon göstermedi.

Kitabın tanıtım bülteninde yer alan açıklaması ise şöyle:

Adı Leyla’ydı. İstanbul’un en eski genelevlerini barındıran o meşum sokakta yer alan gülkurusu renkli evde bilinen adıyla Tekila Leyla. Öyle derdi ona arkadaşları, ahbapları ve müşterileri. Öyle derdi ona beş kadim dostu. Hiç istemezdi Leyla kendisinden geçmiş zaman diliminde söz edilmesini. Ama işte kalbi daha az evvel susmuş, soluk alış verişi ise hepten kesilmişti. Şehrin kenarlarında bir çöp kutusuna bırakılmıştı cansız bedeni. Gene de henüz durmamıştı beyni. Çalışıyordu hâlâ. Tastamam on dakika otuz sekiz saniye boyunca…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir