Efrahim: Uyku ve Rüyalar Hakkında İlginç Bilgiler
Yaşam/Hobi

Uyku ve Rüyalar Hakkında İlginç Bilgiler

Uyku elbette ki insanlar için çok önemlidir. Fakat bazıları bunu biraz abartıyor, fazla uyuyarak ya da çok az uyuyarak. İşte uyku ve rüyalar ile ilgili en ilginç gerçekler…

Uyumak mı? Yaşamak mı?

Popüler bir bilgi ile hafızamızı tazeleyerek başlayalım: Bir insan, hayatının yaklaşık üçte birini uyuyarak geçirmektedir. Kulağa çok korkunç geliyor aslında, değil mi? Ancak elbette ki sağlıklı bir yaşam için güzel bir uyku çekmemiz şarttır.

Dünya Uyuma Rekoru: 11 Gün!

Sağlıklı bir hayat için ideal uyku süresi 8 saat olarak bilinmektedir. Fakat bazı insanlar günde yalnızca birkaç saatlik uyku ile ayakta durmayı başarıyorlar. Ya da tam aksine, günün neredeyse yarısını uyuyarak geçiren insanlar var.

Dünya uyuma rekoru ise 11 gündür! Neredeyse koca bir ayın üçte biri…

Uyurgezerler

Uyurgezerliğin nadir görülen bir fenomen olduğunu düşünenlerdenseniz yanılıyorsunuz! Nüfusun yaklaşık %15’i uykusunda yürür.

Bir düşünsenize… Yalnız uyuyorsunuz ve gece ne yaptığınızı asla hatırlamıyorsunuz… Belki de siz de bir uyurgezer olabilirsiniz!

Siyah Beyaz Rüyalar

Bir başka ilginç bilgi de şu ki, bazı insanlar rüyalarını siyah beyaz olarak görürler. Hatta 1915-1950 yılları arasında yapılan bir araştırmaya göre çok az sayıda insan rüyalarını renkli olarak görüyordu.

Ancak yakın zamanda yapılan bir araştırmada bu durumun tersine dönmüş ve insanların sadece %11 kadarı rüyalarını siyah beyaz görüyormuş.

Bu değişimin nedeni ise renkli televizyonlara geçiş olarak düşünülmektedir.

Görme Engelliler Rüya Görebilirler Mi?

Doğuştan görme engelli olan bireyler, rüyalarında resim göremezler. Fakat aynı seviyede koku, ses ve duyguları hissedebilirler.

Doğduktan sonra görme yeteneğini kaybeden bireyler ise rüyalarında görsel imgeler görebilirler.

5 Dakika
Aslında her insan rüya görür. Bazıları gördüğü rüyayı unutur.

Çoğu insan için bu unutma süresi, uyandıktan sonra yaklaşık 5 dakika kadardır.

Bu ne demektir? Gördüğünüz her şeyi not etmeniz için yalnızca birkaç dakikanız var. Belki uykunuzda gördüğünüz bir aksakallı dedenin size verdiği rakamları kullanarak zengin olabilirsiniz! 😊

***

Umarım bu bilgiler bir şekilde size yardımcı olmuştur. Eğer uyku konusunda sorun yaşıyorsanız bir uzmana danışmanızda büyük yarar var.

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir