Efrahim: Bu Kentin Var Olmadığını Kanıtlarsanız 1 Milyon Dolar Sizin!
Tuhaf

Bu Kentin Var Olmadığını Kanıtlarsanız 1 Milyon Dolar Sizin!

Bielefeld, 300.000’den fazla nüfusa sahip küçük bir Alman kentidir. İçinde ortaçağdan kalma kiliseler, gotik mimariler, keten dokuma sanayileri, kumaş ve iplik fabrikaları bulunmaktadır. Bir tane de devlet üniversite yer almaktadır.

Ya da biz öyle zannediyoruz. Bunların hiçbiri yok. Hatta Bielefeld diye bir şehir bile yok! Hepsi uydurmaca…

En azından komplo teorisyenlerine göre!

Nedir bu Bielefeld Komplosu?

90’lı yıllarda, internet teknolojisi yeni yeni gelişmeye başladığı için, bu durumu fırsat bilen bir üniversite öğrencisi bir şaka yapmak istemiş. Hani biz de diyoruz ya bazen, “Bilecik diye bir yer yok, daha önce Bilecikli bir arkadaşınız oldu mu?” diye, geyik ortamlarında sürekli işleyen bir muhabbettir.

O dönemde de bahsi geçen öğrenci, bir sosyal platform üzerinden bu şakayı kitlelere yaymış! İnsanlara da şu sihirli soruları sormuş:

“Bielefeld’da yaşayan birilerini tanıyor musunuz? Bielefeld’e hiç gittin mi? Ve Bielefeld’e daha önce giden birini tanıyor musunuz?”

Ve insanlar bu şakayı ciddiye almış.

Hatta öylesine ciddiye alınmış ki bu şaka, Almanya Başbakanı Angela Merkel’in bile dikkatini çekmiş. Komplo teorisi öylesine ünlü olmuş ki, “Bielefeld Belediye başkanı Pit Clausen, çıkıp bir açıklama yapma gereği hissetmiş.

“Kentin gerçekten var olup olmadığı soran bir yığın mektup alıyorum. Ama neyse ki Bielefeld halkı kentin yeni popülaritesini bir nevi kucakladı.”

Kentin Var Olmadığını Kanıtlarsanız 1 Milyon Dolar Sizin!

Yakın zamanda belediye tarafından bir yarışma düzenlenmiş. Komplo teorisinin 25. yıldönümü şerefine, kentin var olmadığını kanıtlayan olursa, bir milyon dolar para ödeneceği duyurulmuş.

Bielefeld Pazarlama Başkanı Martin Knabenreich, “Yaratıcı sunumlar için heyecanlıyız,” minvalinde açıklama yapmış.

Böyle bir kent var mı yok mu, bunu tartışmaya dahi gerek yok elbette. Fakat Bielefeld halkının bu durumdan memnun olduğu kesin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir