Efrahim: Patlayan Tavuklarıyla, Benzersiz Karakterleriyle Sıra Dışı Bir Film: Kelebekler
Tuhaf

Patlayan Tavuklarıyla, Benzersiz Karakterleriyle Sıra Dışı Bir Film: Kelebekler

Bildiğiniz üzere Kelebekler filmi, 2018 yılında ilk gösterimini gerçekleştirdiği Sundance Film Festivali’nden Jüri Büyük Özel Ödülü alarak ülkemizi gururla temsil etmişti.

Üçüncü filmini hayata geçirmiş olan Tolga Karaçelik’in başarıyla ortaya koyduğu sinema filminde Tolga Tekin, Bartu Küçükçağlayan, Tuğçe Altuğ gibi starlar başrolleri paylaşıyor. Aynı zamanda Serkan Keskin, Ercan Kesal, Ezgi Mola, Hakan Karsak gibi oyuncular da filmde kısa kısa karşımıza çıkıyor.

Kelebekler, birbirini neredeyse hiç tanımayan, çok küçük yaşlarda bağları kopmuş üç kardeşin babalarından gelen bir haber üzerine tekrardan bir araya gelmesini konu ediyor. Bu şekilde baktığımız zaman klasik bir hikaye diyebiliriz ancak hiç de öyle değil. Tolga Karaçelik bu hikayeyi o kadar iyi bir şekilde izleyiciye pazarlamış ki; gerek yazdığı karakterler, gerekse oluşturduğu diyaloglar bakımından film kısa zamanda gönüllerde taht kurmayı başarmış.

Karakterlerin üzerinde özellikle durmak gerekiyor. Bir astronotun üniformasıyla köyde salına salına dolaşması, kör bir çoban, Hasanlar Köyü’ne adeta alerjisi olan bir gişe memuru, inançlarını sorgulamaya başlayan bir köy imamı, fırıldak bir muhtar, muhtarın karısı, köy ahalisi… Ve en komiği ise patlayan tavuklar. Evet, yanlış duymadınız. Bu köyde tavuklar patlıyor! Hem de havadan sudan, laf olsun falan diye değil. Bilimsel olarak bir dayanağa oturtulmuş bu tavukların patlaması.

Tolga Karaçelik, filmin neden böyle olduğuyla ilgili yaptığı bir açıklamasında; filmin kendine ve izleyiciye iyi gelmesini amaçladığı için yazdığını açıklamış. Senaryoyu yazmadan önce yakın bir aile üyesini kaybeden Karaçelik, onun vefatını kaldırabilmek için, bir nevi kendine terapi olsun diye bu filmi çektiğini dile getiriyor. Hatta filmi ona, Mazhar Candan’a ithaf ediyor. Aynı zamanda filmdeki bu üç kardeşin babalarının ismini Mazhar koyarak küçük bir selamda da bulunuyor.

Kelebekler filmini hala daha izleyemediyseniz şiddetle sizlere tavsiye ediyoruz. Eğer izlediyseniz de Tolga Karaçelik’in diğer iki filmini; Gişe Memuru ve Sarmaşık’ı izlemenizi öneriyoruz. Birbirinden üç ayrı atmosfere sahip bu üç filmi de muhakkak görmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir