Yasin Ekmekci: Sabahları Çok Yorgun Uyanıyorum Sebebi Ne Olabilir?
Yaşam/Hobi

Sabahları Çok Yorgun Uyanıyorum Sebebi Ne Olabilir?

Bu yazıyı bir araştırma yazısı olarak değil de kendi problemlerimi dile getirmek için yazıyorum. Sabahları uyandığım zaman inanılmaz bir yorgunlukla karşılaşıyorum. Açıkçası kendime gelmem bir hayli sürüyor. Aynı yorgunluğun bir süre daha devam ettiğini yada gün içerisinde ara ara üzerime çöktüğünü söyleyebilirim. Bunun için birkaç çözüm buldum. Burada yazarak benim gibi olan yada önerisi olanların ulaşıp sohbet etmelerine olanak sağlamaya çalışacağım. Hazırsanız başlayalım.

Sabahları Çok Yorgun Oluyorum

Daha güne ilk başlamaya çalıştığım anda yorgunluk üzerime çöküyor. Yataktan kalkmam pek mümkün olmuyor. Hatta kendime güvenmediğim için birden fazla alarm kurmak zorunda kalabiliyorum. Bu sebeple yorgunluğumu üzerimden atmak için kahve ile güne başlıyorum….

Liste uzar gider muhtemelen herkesin yaptığı yanlışları burada sıralayacaktım. Konuyu çok uzatmak istemedim. Son zamanlarda yaptığım araştırmalar ile yorgunluğumun yada yorgun görünüşümün bir nebze önüne geçmeyi başardım.

Karbonhidrat Tüketiminin Yorgunluk Üzerine Etkileri

Gün içerisinde devamlı olarak karbonhidrat tüketiminden vazgeçin. Benim gibi yemekten hemen sonra çay ve bisküvi yapanlardansanız bu durum sizin yorgunluğunuzun perçinlenmesine sebep olabilir. Bu konuda pek çok araştırma ve yazı okudum. Burada hepsini yazıp konuyu çok fazla uzatmayacağım. Özetle gün içerisinde dengeli beslenmeyen ve sadece karbonhidrat ağırlıklı beslenen kişilerin daha yorgun hissetmeleri çok da sürpriz olmuyor. O sebepten tükettiğiniz gıdaların içeriğine dikkat edebilir ve hatta kendinizi daha azı ile beslenmeye alıştırabilirsiniz. İnanın uzun vadede yorgun uyanmaların önüne geçen bir adım oluyor.

Kafein Tüketimini Dengeleyin

Güne kahve ile başlamak kendinizi sabahları daha iyi hissetmeniz anlamına gelebilir. Bu da uzun vadede kafein bağımlığının ortaya çıkması anlamına geliyor. Aynı şey çay ve diğer içecekler içinde geçerli kendinize gelmek için onları tüketmeyi alışkanlık haline getirirseniz problem yaşamanız mümkün olacaktır. Dikkat etmenizi tavsiye ederim. Yatmadan birkaç saat önce yemek yemeyi ve çay kahve içmeyi de kesmenizin son derece önemli olduğunu da belirteyim.

Uyku Saatleriniz Önemli

Hep aynı saatlerde uyuyup uyanmayı alışkanlık haline getirebilirsiniz. Bu durum uzun vadede uyuduğunuz ve uyandığınız zamanların sabit bir hal almasını sağlayacaktır. Bu bakımdan uyku saatlerinize dikkat etmenizi tavsiye ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir