Nasipse Adayız Ercan Kesal
Sanat

Ercan Kesal Filmi Nasipse Adayız, Dünya Prömiyerini Yaptı!

Usta sanatçı Ercan Kesal, Nasipse Adayız adlı son romanını sinema perdesine uyarlayarak filmin yönetmen, senaryo ve başrol koltuğunda oturdu. Merakla beklenen bu filmin dünya prömiyeri, 49. Uluslararası Rotterdam Film Festivali kapsamında gerçekleştirildi.

2015 yılında İletişim Yayınları etiketi ile raflarda yerini alan Ercan Kesal romanı Nasipse Adayız, geçtiğimiz yıl sinema ekranlarına uyarlandı. Bu film, Ercan Kesal’ın ilk roman uyarlaması olarak kayıtlara geçti. Bunun yanı sıra Kesal’ın ilk defa yönetmen koltuğuna oturduğu yapım oldu.

Doktorluk kariyerinin yanında sanat hayatına Nuri Bilge Ceylan sayesinde ilk kez adım atan Kesal, Uzak (2002) filminde küçük bir rol aldıysa da içinde bulunduğu ilk önemli yapıt Üç Maymun (2006) oldu. Ancak asıl büyük şöhretini Bir Zamanlar Anadolu’da (2011) filminde canlandırdığı Muhtar karakteri ile yakaladı. Bu karakter, halen daha Kesal’ın övgülerle bahsedildiği, oldukça derinlikli bir performans olarak sinema tarihimize geçti. Aynı zamanda Bir Zamanlar Anadolu’da filminin hikayesi de yine Kesal’ın yıllar önce köy hekimliği günlerinde karşılaştığı hikayelere dayanıyor.

Efrahim: Ercan Kesal Filmi Nasipse Adayız, Dünya Prömiyerini Yaptı!

Nuri Bilge Ceylan ile çalışmalarının neticesinde kendini sinema ve dizi sektöründe bulan değerli sanatçı, Vavien (2009), Hükümet Kadın (2013), Yozgat Blues (2013), Sen Aydınlatırsın Geceyi (2013), Bulantı (2015), İçerde (2016), Çukur (2017), Kelebekler (2018) ve daha pek çok yapımda çeşitli rollerde görev aldı. Tüm bunların sonucunda ise nihayet kendi filmini yapmak üzere kolları sıvadı ve ilk yönetmenlik tecrübesini kendi hikayesi olan Nasipse Adayız filmiyle gerçekleştirdi.

Nasipse Adayız Filmi Ne Anlatıyor, Konusu Nedir?

Ercan Kesal’ın aynı adlı romanından uyarlanan Nasipse Adayız, İstanbul’un bir ilçesinde başkan aday adayı olan Dr. Kemal Güner’in bir gününü anlatıyor. Trajikomik bir hikaye ile beslenen bu bir gün, politik alt metinleriyle de dikkat çekiyor.

Ay Yapım yapımcılığında karşımıza çıkacak bu yapımda Kesal’a Selin Yeninci, İnanç Konukçu, Muttalip Müjdeci, Nazan Kesal ve Valeriu Andriuta gibi başarılı oyuncular eşlik ediyor. Ayrıca filmin Türkiye Sırbistan ortak yapımı olduğunu da hatırlatmak gerek.

Nasipse Adayız’ın İlk Gösterimi Rotterdam’da Gerçekleşti!

Filmin dünya prömiyeri, 49. Uluslararası Rotterdam Film Festivali kapsamında 25 Ocak 2020 Cumartesi günü gerçekleşti. Seyircisi ile ilk defa buluşan yapıma, Rotterdam halkı büyük ilgi gösterdi. Nasipse Adayız’ın ilk gösterimi kapalı gişe yaptı ve öğrenilen haberlere göre biletler saatler öncesinde tükenmişti.

Efrahim: Ercan Kesal Filmi Nasipse Adayız, Dünya Prömiyerini Yaptı!

Filmin gösteriminin akabinde sahneye çıkan Kesal, festivalden bir gün önce ülkemizde gerçekleşen Elazığ Depremi sebebiyle ekip olarak büyük üzüntü duyduklarını ifade ederek kayıpları anarak konuşmasına başladı. Sonrasında, daha önce pek çok filmde oyuncu olarak bulunurken festivallerde sahneye çıktığını ve ancak yönetmen olarak ilk defa sahneye çıkacak olmanın çok farklı bir his olduğunu seyircilere aktardı.

Nasipse Adayız Ne Zaman Vizyona Girecek?

Merakla beklenen filmin ülkemizdeki vizyon tarihi henüz netlik kazanmış durumda değil. Şu anda yerli ve yabancı festival gösterimleri yoğun bir programa sahip. Sinema ekranlarında ise filmin en erken ihtimalle 2020 yılının ikinci yarısında gerçekleşebileceğini söyleyebiliriz.

Ayrıca Nasipse Adayız’ın fragmanını merak edenler aşağıdaki videoya tıklayarak seyredebilir:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir