Efrahim: İKEA Rusya Mağazası Kullandığı Nazi Sloganı İçin Müşterilerinden Özür Diledi!
Başlıklar

İKEA Rusya Mağazası Kullandığı Nazi Sloganı İçin Müşterilerinden Özür Diledi!

Rusya’da bulunan İKEA mağazası reklamlarında slogan olarak “Herkes hak ettiğini bulur,” şeklinde çevrilen “Suum cuique” cümlesini kullanıyordu. Ancak bu slogan kullanımından çok kısa bir süre sonra İKEA mağazasına büyük tepkiler yağdı.

Bu kadar fazla tepkinin gösterilmesi ise boşa değildi elbette. Nazilerin 1937 yılında kurdukları Buchenwald Toplama Kampı’nın girişinde yazan bir cümle, “Jedem das Seine” akıllara geldi. Yani Türkçe manasıyla “Herkes hak ettiğini bulur,” olarak çevriliyor.

İKEA’nın bir tür ırkçı davranışta bulunduğunu düşünen müşteriler ise tepkilerini özellikle de sosyal medya üzerinden dile getirdiler. Kısa zamanda tüm dünyaya yayılan bu haberin ardından İKEA mağazası, kullandıkları bu slogandan ötürü özür diledi ve çabucak bu faşist sloganı kaldırdılar.

Tepkilerin ardından İKEA yaptığı bir açıklamada, “Tarihe büyük bir saygıyla yaklaşıyoruz ve hatamızı kabul ediyoruz. Sloganın anlamıyla ilgili geri bildirim aldığımız anda derhal kampanyayı durdurma kararı aldık,” cümlelerini dile getirdi.

Efrahim: İKEA Rusya Mağazası Kullandığı Nazi Sloganı İçin Müşterilerinden Özür Diledi!

Aynı zamanda geçtiğimiz yıl 91 yaşında iken hayatını kaybeden İKEA markasının kurucusu Ingvar Kamprad, gençliğinde İsveç Nazi Örgütü ile aralarında bir bağ olduklarını dile getirmiş ve bunu genç iken yaptığı bir ahmaklık olarak nitelendirmişti. Bunu da göz ardı etmeden olayın üzerine düşünen kişiler, İKEA’nın yaptığı bu davranışta bir kasıt olduğunu iddia ediyorlar.

Ayrıca son olarak İKEA mağazası, geçtiğimiz Şubat ayında çıkardığı bir dünya haritası tablosunda Yeni Zelanda ülkesini haritada göstermeyi unutmuştu. Tabii bunda bir kasıt var mıydı yoksa gerçekten bir unutkanlık mıydı bilinmez ancak yine sosyal medya üzerinden çok büyük tepkilere maruz kalmışlardı. Gelen tepkiler üzerine dünya haritası tablosunun dağıtımını iptal etme kararı almış, ürünleri de geri toplamışlardı. Yapılan bu üst üste hatalardan ve sürekli özür dilemelerden sonra kullanıcıların gözünde markanın ismi doğal olarak gittikçe lekelenir gözüküyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir