Efrahim: İlham Kaynağı Bonus Saçları Olan Ressam Amca: Bob Ross
Sanat

İlham Kaynağı Bonus Saçları Olan Ressam Amca: Bob Ross

Bob Norman Ross, 29 Ekim 1942 yılında Amerikan’ın Florida eyaletinde dünyaya gözlerini açtı.

Resim yapmaya başlamadan önce babasının marangoz atölyesinde çalıştı. Ama daha sonra talihsiz bir kaza nedeniyle parmaklarından birisini kesti ve bu işi yapmayı bıraktı.

Kendisine uygun olmayan bu işi bırakıp 1960 yılında Alaska ABD Hava Kuvvetleri’ne katıldı. Bir süre orduya hizmet etti.

İlk resim eğitimini orduda alan ressam Bob, birçok resmini turistlere sattı. Hızlı çizim tekniğini geliştirdiği için sabah başladığı herhangi bir resmini akşama kadar bitirip turistlere satıyordu. 

Alaska’nın güzel manzaralara sahip olması Bob’un tablolarına yansıdı. Genel olarak manzara resimleri çizdi ve kendisini bu alanda geliştirdi.

Bob Ross, izlenimci Claude Monet ve Vincent Van Gogh’un resimlerinde kullandığı ‘’Alla prima’’ tekniğini kullanmıştır. Yani resmin bir oturumda hızla tamamlandığı bir teknik.

Orduda yapamayacağını anlayıp Hava Kuvvetleri’nden ayrılıp birçok resim derslerine öğretmenlik yaparak sanat okullarına katıldı.

Öğrencilerinden biri olan Annetta Kowalski, eşine Bob’un çok yetenekli olduğunu ve onun için bir şeyler yapılması gerektiğini söylemiştir.

Başarılı bulunan manzara resimleri ve güler yüzü ile Bob için önce bir reklam anlaşması yapıldı. Hatta Kowalski ve eşi reklam harcamaları için kendi evlerini ipotek ettirmişler.

Daha sonra bir televizyon programı ile anlaştı ve böylelikle resim sevgisini dünyaya yaymak için bir fırsat yakalamıştı.

“The Joy of Painting” adıyla yayınlanan program Türkiye’de de ‘’Resim Sevinci’’ adıyla ve oyuncu Burçin Oraloğlu’nun seslendirmesiyle 1993 yılında TRT2 kanalında yayımlanmaya başlamıştı.

Ayrıca televizyon şovunu tanıtmak ve daha büyük bir izleyici kitlesine ulaşmak için Bob Amerika’yı gezerek insanlara resim yapmayı öğretti.

Program gün geçtikçe popülerleşmeye başlamıştı.

Bir öğreti niteliğinde geçen program Bob’un hayat dolu ve mutluluk saçan enerjisiyle çok sevildi. Bob’un insanlara öğretme tutkusu ve ilham kaynağı olması bitmek bilmiyordu. Dünyanın neredeyse her yerinde ikonikleşen ressam Bob, insanların kalbine girmeyi başarmıştı.

Onun mutlu küçük ağaçları, gülen dost bulutları ağzından hiç eksik olmadı…

Lenf kanseri tanısı konulduktan sonra 1994 yılında programı sona ermek zorunda kaldı ve sonrasında 1995 yılında hayata gözlerini yumdu.

Tablolarını görmek isteyenler New Smyrna Plajı’nda Bob Ross atölyesini ziyaret edebilir.

Ayrıca programın eski bölümleri hala daha TRT2 kanalında yayınlanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir