Efrahim: Kaliteli Bir Hafta Sonu Geçireceğiniz 5 Yerli Festival Filmi
Sanat

Kaliteli Bir Hafta Sonu Geçireceğiniz 5 Yerli Festival Filmi

Bu yazımızda size küçük bir yerli festival filmleri listesi hazırladık. Seçtiğimiz 5 film tamamen karman çorman bir şekilde belirlenip sıralandı. Ancak bu filmlerin tek bir ortak noktaları var, hepsinin ama hepsinin yurtiçi ve yurtdışında çok sayıda ödül almış olmaları, fakat Türkiye’de hak ettikleri ilgiyi bulamamalarıdır.

  • Sibel – 2018 (Çağla Zencirci, Guillaume Giovanetti)

Açılışını Locarno Film Festivali’nde yapan bu film, yurtiçi ve yurtdışında katıldığı yarışmalardan pek çok ödülle dönmüştür. Giresun’un Çanakçı ilçesine bağlı Kuşköy’de çekimleri gerçekleştirilen film, dilsiz fakat kuş diliyle iletişim kurmaya çalışan bir kadının hikayesini anlatmaktadır. Başrollerinde Damla Sönmez, Emin Gürsoy ve Erkan Kolçak Köstendil yer almaktadır.

  • Sivas – 2014 (Kaan Müjdeci)

Türkiye sinemasının belki de en iyi ‘ilk film’lerinden biri olan Sivas, Venedik Film Festivali, Asya Pasifik Film Ödülleri gibi pek çok yarışmadan ödülle ülkemize dönmüştür. Film, 11 yaşındaki Aslan’ın yaralı bir şekilde bulup sahiplendiği köpeği Sivas ile olan ilişkisini anlatmaktadır.

  • Buğday – 2017 (Semih Kaplanoğlu)

Şehir hayatından uzaklaşmaya karar veren bir bilim adamı Cemil ile Profesör Cemal’in yolculuğunu anlatan ve çok sayıda tasavvufi referanslar içeren Buğday, Tokyo Uluslararası Film Festivali’nden En İyi Film ödülü ile ülkemize dönmüştür.

  • Daha – 2017 (Onur Saylak)

Hakan Günday’ın aynı adlı romanından esinlenerek oluşturulan Daha, en basit tabirle göçmen kaçakçılığı yapan bir ailenin hikayesini anlatmaktadır. Oldukça sert bir şekilde bu konuyu dile getiren film hem cesaretiyle hem de içerdiği kalitesiyle beğenileri üstüne toplamıştır.

  • Sofra Sırları – 2017 (Ümit Ünal)

Başrolünde Demet Evgar’ın yer aldığı Sofra Sırları filmi, Ümit Ünal sinemasının en olgun örneklerinden biridir. Kısaca bahsetmek gerekirse film, hayatını kocasına adamış olan Neslihan’ın hikayesini ve Neslihan’ın çevresinde gerçekleşen ölümlerden sorumlu tutulmasını anlatmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir