Efrahim: Kemal Sunal’ın Pek Fazla İnsanın Bilmediği 6 Mükemmel Filmi
Mizah

Kemal Sunal’ın Pek Fazla İnsanın Bilmediği 6 Mükemmel Filmi

55 yaşında aramızdan ayrılan, ülkemizin yetiştirdiği belki de en büyük komedyen Kemal Sunal’ı Türkiye’nin herhangi bir yerinde bilmeyen tek bir insan dahi yoktur. Onu hep o güzel gülüşü ile hatırlıyoruz. Genellikle televizyonda seyrettiğimiz popüler filmleri ile onu tanısak da aslında kıyıda köşede kalmış pek çok sinema filmi de var rahmetli sanatçı Kemal Sunal’ın. İşte o sinema filmlerinden oluşan güzel bir liste derledik sizler için. İşte Kemal Sunal’ın pek fazla insanın bilmediği 6 mükemmel filmi!

  • 1. Zübük

Aslında isim olarak herkese biraz tanıdık gelse de Zübük, Kemal Sunal’ın kıyıda köşede kalmış filmlerinden bir tanesidir. Rahmetli yazar Aziz Nesin’in aynı adlı romanından uyarlanan Zübük, konusu itibariyle televizyonlarda da pek gösterilmiş bir film değil. Türkiye siyasetinin çarpık karakterlerinin hicvedildiği bu film, Kartal Tibet’in senaryosu ve usta yönetmen Atıf Yılmaz’ın rejisörlüğünde karşımıza çıkmaktadır.

  • 2. Öğretmen

Yine bir Kartal Tibet – Kemal Sunal çalışması olan Öğretmen filmi, usta sanatçı İhsan Yüce’nin kaleminden ortaya çıkmış bir eserdir. Hüsnü isimli bir öğretmenin küçük bir köyde yaşamını sürdürmesinin ardından yılın öğretmeni seçilmesi ile hayatının büyük değişimini konu eden film, Hüsnü’nün İstanbul’da verdiği hayat mücadelesini oldukça başarılı bir üslup ile anlatmaktadır.

  • 3. Abuk Sabuk Bir Film

Şerif Gören’in yönetmenliğini yaptığı bu film konu itibariyle belki de en ilginç Kemal Sunal filmleri arasında yer almaktadır. Hayatı boyunca hiç ama hiç gülmeyen bir adam olan Ademoğlu, bir yarışma programının başlamasına sebep olur, Ademoğlu’nu güldüren yarışmayı kazanacaktır.

  • 4. Polizei

Yine bir Şerif Gören filmi olan Polizei, Almanya’da çöpçülük yapan Ali Ekber’in hikayesini anlatmaktadır. Boş vakitlerinde bir Türk tiyatrosunu temizlemeye giden Ali Ekber, hayatı boyunca hep bir tiyatro oyununda rol almak istemiştir ve bir şekilde bu isteği nihayet gerçekleşir. Sonra asıl hikaye başlar…

  • 5. Varyemez

Zengin bir iş adamının kaçırılması sonucu gelişen olayları konu alan Varyemez, Kemal Sunal’ı zengin ve cimri bir karakter ile pek de alışık olmadığımız bir rolde karşımıza çıkarıyor.

  • 6. Propaganda

Kemal Sunal’ın içinde yer aldığı nadir dram filmlerinden bir tanesi olan Propaganda, aynı zamanda merhum sanatçının son filmidir. Ayrıca oğlu Ali Sunal ile birlikte rol aldığı da tek yapımdır. Sinan Çetin tarafından yönetilen, Sezen Aksu ve Yavuz Çetin tarafından müzikleri bestelenen Propaganda; Meltem Cumbul, Rafet El Roman, Metin Akpınar gibi usta sanatçıları da olağanüstü oyunculukları ile karşımıza çıkarmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir