Efrahim: Black Friday (Kara Cuma) İsmi Nereden Gelmektedir?
Yaşam/Hobi

Black Friday (Kara Cuma) İsmi Nereden Gelmektedir?

Black Friday, yani Kara Cuma isminden de anlaşılacağı üzere pek fazla toplumumuz ile ilintili bir günü ifade etmiyor. Black Friday Amerika’da Şükran Günü’nün ardından gelen ilk Cuma günü dünyaca ünlü pek çok marka tarafından oluşturulan büyük kampanya ve indirimlerin gerçekleştiği güne deniyor. Ancak bu özel alışveriş günü artık yalnızca Amerikan toplumu tarafından değil ülkemiz de dahil olmak üzere neredeyse tüm dünyada büyük kampanya ve indirimler ile kutlanıyor. Yani kutlanıyor dediğimize bakmayın, büyük alışverişler yapmamıza vesile oluyor. Çünkü Black Friday’in tarihine ufak bir göz atarsak çok da kutlanacak bir tarafı yok. İsminden de anlaşılacağı üzere Black Friday olumsuz ve karanlık çağrışımlarda bulunuyor.

Black Friday yani Kara Cuma’nın isminin nereden geldiğini biliyor musunuz? Yani neden böylesi bir alışveriş çılgınlığı ve bir bakıma pozitif bir durum için bu tür karanlık bir isim tercih edilmiş olabilir?

Esasında ilk zamanlar Black Friday dediğimiz gün için herhangi bir isim kullanılmıyormuş. 1932 yılından bu yana devam eden bu alışveriş çılgınlığı günü ancak 1961 yılında bir isme sahip olmuş.

İlk başlarda Şükran Günü’nden bir sonraki Cuma günü yalnızca Amerika’daki marketler daha uzun mesailer yapıyormuş. Yani daha erken açılıp daha geç kapanıyorlarmış. Ancak bir noktadan sonra bu özel güne büyük indirim ve kampanyalar da dahil olmaya başlamış. Dolayısıyla bu Cuma günleri marketler aşırı büyük ilgi ve yoğunluğa sahip olmaya başlamış. Bu büyük kampanyalar ile birlikte birçok Amerikalı birey alışveriş sırasında birbirlerine zarar verecek seviyelere gelmiş, oluşan izdihamlar sırasında birçok sakatlanma ve yaralanma durumu ortaya çıkmış. 1961 yılından itibaren de bu kültürel ve ticari güne Kara Cuma ismi verilmiş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir