Efrahim: Karanfil Şarkısında Sigaraya Özendirdiği Gerekçesi İle Sıla’ya Suç Duyurusunda Bulunuldu!
Başlıklar

Karanfil Şarkısında Sigaraya Özendirdiği Gerekçesi İle Sıla’ya Suç Duyurusunda Bulunuldu!

Prof. Dr. Orhan Kural, ünlü şarkıcı Sıla Gençoğlu’nun Karanfil isimli şarkısının içinde geçen “bi sigara yak” sözü üzerine savcılığa suç duyurusunda bulundu! Kural, bu cümlenin sigaraya özendirici nitelikte olduğunu öne sürdü ve bu suç duyurusu haberi sosyal medyada oldukça büyük eleştiriler topladı.

Ünlü şarkıcı Sıla’nın Karanfil isimli şarkısının içinde geçen “bi sigara yak” cümlesinin sigara içmeye teşvik ettiği iddiası ile İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na gidip suç duyurusunda bulunan Prof. Dr. Orhan Kural; bahsi geçen cümlenin şarkıda 5 defa tekrarlandığını ve bu şarkının YouTube’da 15 milyonun üzerinde dinlendiğini belirtti ve “Özellikle gençler arasında sevilen ve örnek alınan sanatçının hayranları genelde orta ve lise eğitimindeki çocuklardır. Beğenenlerden yüzde 5’inin bilinçaltına etkili olarak sigaraya başlamasına neden olması halinde kanına girdiği öğrenci ve genç sayısı ortalama 750 bin civarında olacaktır,” ifadelerini de ekledi.

“Paylaşım sahiplerinin bu paylaşımı kaldırmaları ve paylaşımda bulunan kişi hakkında ise caydırıcı cezalar verilmelidir!”

Prof. Dr. Orhan Kural, gençlerin bu durumdan etkilendiğini ve merak edip sigaraya başlayabileceğini, bu yüzden savcılığa gidip suç duyurusunda bulunduğunu açıkladı. Ayrıca kamu sağlığını tehdit ettiğini düşündüğü bu parçanın paylaşıldığı mecralardan kaldırılması gerektiğini ve paylaşımda bulunan kişi hakkında caydırıcı bir ceza verilmesi gerektiğini talep etti.

Ayrıca bunun üzerine Prof. Dr. Orhan Kural’ın avukatı da şu açıklamalarda bulundu:

“Televizyonda sigaralı sahneleri kesen ve bunları engelleyen bir yasa var. Fakat bir şarkıcının, şarkısında 5 kere “bi sigara yak” demesiyle ilgili bir yaptırım olmalı. Onun için sigara ile mücadeleye ilişkin mevzuatımızda bir takım düzenlemeler var. Bu düzenlemeler çerçevesinde suç duyurusunda bulunduk. Savcılık olayı soruşturacak, gerekli olan cezayı vereceği kanaatindeyiz.”

Kural’ın yaptığı bu açıklamalar sosyal medyada büyük tepki uyandırdı. İşte bahsi geçen şarkı, bir de siz dinleyin, özendirme niteliğinde bir ifade var mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir