Efrahim: Oyun Müzikleri Üretkenliği Arttırıyor!
Yaşam/Hobi

Oyun Müzikleri Üretkenliği Arttırıyor!

Bazı zamanlar herhangi bir işle uğraşırken müzik dinleriz. Ödev yaparken, ders çalışırken ya da bir makale yazarken konsantrasyonu sağlamak için arka planda bir müzik yerini alır. Odaklanmamızı sağlayan bu müzikler oyun müzikleri olursa ne olur?

Bunun için mantıklı bir açıklama var: Video oyunlarının müzikleri üretkenlik için birebirdir.

Sara Chodos, Popular Science dergisinde oyun müziklerinin yaptığınız işe odaklanmanızı ve yoğunlaşmanızı sağladığını söylüyor. Motive eden bir özelliği var ve böylelikle dikkatin dağılmasının önüne geçiyor.

Daha basit bir işle uğraştığınız zaman yani düşünmeyi gerektirmeyen işler yaptığınızda bu tarz müzikler tam size göre.

Çünkü bu tür müziklerin harekete geçiren bir özelliği olmasından ziyade sözsüz yapıda olmaları bunu sağlıyor. Herhangi sevdiğiniz sözlü bir şarkıyı dinlediğinizde sözlerine odaklanıp işinizi ertelemeniz çok olağan.

2012 yılında yapılan araştırmalara göre, bir çalışma sırasında fonda çalan müzikler sözlü olduğunda katılımcıların dikkati dağılmıştır. Sonuçlar, söz içermeyen müziklerin çalışma ortamlarında odaklanmayı ve performansı arttırdığını söylüyor.

Finlandiya’da duvarlarla ayrılmamış ofislerde sürekli ve sözsüz bir müzik olduğunda daha verimli bir iş çıktığı sonucuna ulaşılmış. Yani oyun müzikleri bu tanıma tamamen uygunluk gösteriyor.

Bu tür oyunlar kişilerde yaptıkları işleri alıkoymama ve dikkat dağıtmama için özellikle tasarlanmıştır. Tekrar tekrar sürekli olarak dinlenmeye uygundur.

Herhangi bir oyun oynadığınızda, örneğin tüm zamanların en başarılı video oyunu The Sims’i düşünelim, fonda çalan müzik sayesinde oyunun içine dalmanız ve odaklanmanızda bir sorun olmayacaktır.

Ders çalışırken ya da dikkat gerektiren herhangi bir iş ile uğraştığınızda The Sims oyununu müziklerini dinleyebilirsiniz. Hatta şöyle birkaç tanesini buraya yazalım.

  • Marc Russo – Now Entering
  • Marc Russo – Neighborhood
  • Mark Mothersbaugh – Sim Time Sim Place
  • Steve Jablonsky – Verisimilitude

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir