Efrahim: Sinema Emektarı: Charlie Chaplin Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Madde
Tuhaf

Sinema Emektarı: Charlie Chaplin Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Madde

Sinema tarihinin en meşhur karakterlerinden biridir Chaplin. Yarattığı Şarlo karakteri ile dünya çapında üne kavuştu. Trajikomik karakterleri ile döneminin ötesinde performanslar sergiledi. Sessiz sinema akımı ile izleyiciyi etkisi altına almayı başardı. Yazar, yapımcı, yönetmen ve hatta besteci tarafıyla büyük başarılar sergiledi. Chaplin hakkında bilmeniz gereken bilgileri listeledik.

  1. Siyasi görüşlerini belirttiği ve komünizm propagandası yarattığı düşüncesi yüzünden ABD’den ayrılmak zorunda kaldı ve ülkeye girişi yasaklandı. Ailesi ile birlikte İsviçre’ye taşındı. Sonrasında 82 yaşında Oscar ödülü kazandığı için törene katılmaya karar verdi ve ABD’ye giriş yapabildi.
  2. Oyunculuk ve yönetmenlik dışında filmlerinin bestesini de kendisi yapıyordu. Şehir Işıkları filmi ile besteciliğe başladı ve gerisi geldi. Modern Zamanlar filmi için ‘Smile’ adlı şarkısı kullanıldı. Daha sonra bu şarkı Michael Jackson tarafından yorumlandı.
  3. Chaplin ve diğer yapımcı arkadaşları bir film stüdyosu kurdu. Stüdyonun ilk filmi ise His Majesty, the American yayımlandı.
  4. Chaplin yaptığı evlilikler ile de dikkat çekmiştir. Dört kere genç yaştaki kızlarla kısa süreli evlilik yaşayan Chaplin on bir çocuk babasıdır. Joan Barry adında bir aktris ile beraber oldu. Daha sonrasında Barry bir çocuk doğurdu ve Chaplin’den olduğunu iddia etti. Chaplin her ne kadar bu iddiayı çürütse de mahkeme ondan yana olmadı.
  5. Chaplin’in belki de başarılı olmasında ki şey onun mükemmeliyetçi biri olmasıydı. Yirmi dört dakikalık kısa film The Immigrant için binlerce çekim yaptı. Şehir Işıkları filmindeki iki sözden oluşan repliği söyleyen oyuncu Virginia Cherril, Chaplin’in mükemmeliyetçi tarafı yüzünden tam 342 kez tekrarladı.
  6. Gelmiş geçmiş en acımasız diktatör Adolf Hitler’e eleştiri getirdiği Büyük Diktatör filmi ile büyük yankı uyandırmıştır. Mussolini de onun hedefindedir ve bu yüzden film İtalya’da yasaklanmıştır.  Ayrıca ilk sesli filmi de budur.
  7. İkonlaşan düşünceleri ve hareketleri herkes tarafından sevilir. Şarlo’yu en iyi taklit edenin ödüllendirileceği bir yarışma yapılır ve Chaplin’de katılır. Kendisi yarışmadan 3. olarak ayrılır.
  8. Chaplin için bir Rus gökbilimci keşfettiği küçük gezegene ‘’3623 Chaplin’’ adını vererek onu ölümsüzleştirmiştir.
  9. Ayrıca onun adını yaşatmak için 2011 yılından beri İrlanda’da yaz aylarını geçirdiği köyde Charlie Chaplin Komedi Festivali düzenlenmektedir.
  10. 25 Aralık 1977 yılında hayata gözlerini yumdu. Ölümünden sonra bile kimsenin dilinden düşmedi. İsviçre’de defnedilen büyük emektarın naaşı mezar soyguncuları tarafından fidye amaçlı kaçırıldı. Kısa sürede suçlular yakalandı ve naaş tekrardan gömüldü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir