Efrahim: Müzikseverler İçin 6 Müzik Belgeseli
Sanat

Müzikseverler İçin 6 Müzik Belgeseli

Müzik dünyası oldukça geniş bir yelpazeye sahip. Müziksever insanlar için müzikal belgesel filmleri listeledik.

  • Gaga: Five Foot Two

Netflix yapımı olan bu belgeselde Lady Gaga’yı görmekteyiz. Onun tarzı, şarkıları, sahne şovları oldukça büyük yankı uyandırıyor. Herkesin dilinde yer edinen Gaga’nın hayatının bir kısmı bu belgeselde anlatılmakta. Joanne adlı albümün kayıt süreci ve bu süreçte yaşadığı değişimleri, sağlık problemiyle savaşması ve sahne şovuna hazırlanması belgeselin odak noktası.

  • Don’t Look Back

Bu müzikal belgesel, müzik dünyasının ikonu Bob Dylan’ın 1965 yılında gerçekleştirdiği İngiltere turnesini konu ediniyor. Ayrıca Bob’un sonradan aşık olacağı kadın şarkıcı Joan Baez, John Mayall, Ginger Baker ve Allen Ginsberg de yer alıyor.

  • Homecoming: A Film by Beyoncé

Bir başka Netflix yapımı olan müzikal belgesel ise Beyonce’nin 2018 yılında Coachella’da gerçekleştirdiği performans ve bu performans için hazırlık aşamaları anlatılıyor. Oldukça görkemli bir sahne şovu hazırlayan Beyonce ve ekibinin hazırlık süreci ve samimi görüntüleri belgeselde yerini alıyor. Yönetmenliğini de kendisi yapan Beyonce belgeselde siyahi üniversitelere de konu ediniyor ve bir farkındalık yaratıyor.

  • Amy

Bu belgesel 27 yaşında hayata veda eden Amy Winehouse’un hayatını anlatıyor. Asif Kapadia’nın imzası olan belgeselde Amy’nin düşüşü, yükselişi ve son zamanlarında yaşadığı bunalımlar yer alıyor. Ayrıca daha önce gün yüzüne çıkmayan şarkıları da burada.

  • Wattstax

Watt Ayaklanması’nı anmak için düzenlenmek için yapılan bu tek bir günlük festival siyahi Woodstock olarak anılıyor. Oldukça kalabalık bir organizasyon oldu. Sahnede The Dramatics, The Staple Singers, The Bar-Kays, Albert King, Little Milton, Luther Ingram ve Isaac Hayes gibi isimler de yer almıştır. Belgeselin imzası ise Mel Stuart’a ait.

  • Keith Richards: Under The Influence

Netfix yapımı bu belgeselin yönetmen koltuğunda Morgan Neville var. Rolling Stones’un kurucusu efsane isim Keith Richards çocukluğundan günümüze kadar kimlerin ve hangi seslerin ilham verdiğini anlatıyor. Ayrıca şarkıcı ve aktör Tom Waits de belgeselde yerini almış.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir