Yasin Ekmekci: Kıyafetleri Nasıl Parlak Tutabilirsiniz?
Yaşam/Hobi,  Nasıl Yapılır ?

Kıyafetleri Nasıl Parlak Tutabilirsiniz?

Kıyafetlerin daha parlak kalmasını sağlamak amacıyla, bazı ürünlerden destek alabilirsiniz. Çoğunlukla çamaşır makinesi için kullanılan, renk atmayı önleyici bezler, yumuşatıcı gözüne koyulan parlaklık verici deterjanlar bunlar arasında sayılabilir. Yalnız başka basit çözümlerden destek alarak kıyafetlerinizi daha parlak bir hale getirebilirsiniz. Nasıl mı?

Çamaşırlarınıza Kulak Verin

Çamaşırlarınızı farklı renklerine göre sıralayın. Her çamaşırın ayrı ayrı hassaslık dereceleri bulunur. Bunlar arasında hiç şüphesiz farklı yıkama derecelerine, farklı hassasiyetlere ve farklı programlara karşı kullanılanlar olacaktır.

Önce Elde Yıkayın

Çok hassas ve canlı renkler bulunduran kıyafetleri olduğu gibi makineye atmadan önce elde yıkamayı deneyebilirsiniz. Ne olursa olsun doğru deterjan kullanılması durumunda elde yıkamak çok daha mantıklı bir seçenek olabilir. Tabii ki her zaman ve her deterjan için geçerli olmaz. Bazı durumlarda da, matik deterjan yerine elde yıkama deterjanları kullanılabilir. Bunlarda renklerin ilk günkü gibi olması için yeterli olacaktır.

Granül Sabunlar Tercih Edilebilir

Çok hassas kıyafetlerin rengini muhafaza etmesi için granül sabunlar tercih edilebilir. Dilerseniz kendiniz sabunları rendeden geçirerek kendi granül formunuzda sabunlarınızı elde edebilirsiniz. Tabii ki çoğunlukla deterjanların yıpratıcılığının altı çizilse de, yıkanan suyun sıcaklığı da son derece önemlidir.

Çok çok hassas kıyafetler el yakmayan sıcaklıkta, granül sabunla nazik bir şekilde yıkanırsa hem üzerindeki kir ve kokudan arınır hem de ilk günkü parlaklığını korumaya devam eder. Bu sebeple granül sabunlar daha mantıklı seçenekler olacaktır.

Bölgesel Kirlilik ve Renk Solması

Bazı hassas kıyafetlerde bölgesel kirliliklerde oluşabilir. Böyle durumlarda zaten hassas bir kumaşa sahip olan bu kıyafetin tamamının yıkanması çok da mantıklı olmayacaktır. Zira bölgesel kirliliğin ortadan kaldırılması için kirlilik çeşidine göre bir yol izlemeniz gerekebilir.

Başarısız Olmanız Durumunda

Eğer kıyafetinizi bir türlü temiz tutmayı başaramadıysanız işte böyle bir durumda kuru temizlemecilerden destek alabilirsiniz. Genellikle kuru temizlemecilerde kıyafetin kumaş yapısına uygun olarak bazı kimyasal maddeler kullanılarak temizlik sağlanır.

Aynı durum için internette basit araştırmalar yapmanız da yerinde bir tercih olabilir. Örneğin çay lekesinde sirke ve tuzun çok ciddi etkisi bulunur. Bunun gibi basit püf noktalarından destek alarak hızlı bir şekilde lekelerden kurtulmanız mümkün olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir