Fakirhane: Messenger toplu mesaj silme nasıl yapılır?
Sosyal Medya,  Nasıl Yapılır ?

Messenger toplu mesaj silme nasıl yapılır?

Facebook mesajlarını silmek zahmetli bir iş gibi gözükür. Ancak Messenger toplu mesaj silme işlemi birkaç basit adımla tamamlanabilir. Tüm sohbeti silebileceğiniz gibi sadece belirli mesajları dahi silebilirsiniz. Bunun için saatlerinizi harcamanıza gerek yoktur.

Kullanıcıların büyük bir kısmı Facebook toplu mesaj silme işlevinden habersizdirler. Bunun yerine hesaplarını tamamen kapatmayı düşünürler. Hesabınızdan tamamen kurtulmak istemiyorsanız Messenger mesaj silme adımlarıyla işinizi epey bir kolaylaştırabilirsiniz.

Facebook mesajlarınızı silmek istiyor musunuz?

Facebook mesajları silme işlemini gerçekleştirmek için belirli nedenleriniz olabilir. En başından belirtmek gerekirse Facebook hesabınız ele geçirilse dahi mesajlarınıza erişilmemesini istiyorsanız en iyi seçenek Facebook sohbet geçmişinizi tamamen ortadan kaldırmaktır.

Hedefiniz biriken tüm mesajları görmemek ise arşivleme seçeneğine başvurabilirsiniz. Mesajlar Facebook hesabınızda kalmaya devam ederler ama görünür olmazlar. Facebook mesajları silme işleminin aksine arşivlenen mesajları dilediğinizde geri getirebilirsiniz.

Ancak daima aklınızın bir köşesinde tutmanız gereken bir detay vardır. Facebook mesajlarınızı silmiş olsanız dahi onlar Facebook’un sunucularında depolanmaya devam ederler. İnternet ve Facebook şirketi var olmaya devam ettiği sürece mesajlarınız tamamen ortadan kalkmazlar.

Facebook mesajları nasıl silinir?

Facebook mesajları silme işlemini yapabilmek için bilgisayarınızdan veya telefonunuzdan hesabınıza erişebilmeniz gerekir. Silme işlemi için ortadan kaldırmak istediğiniz sohbeti bulmalısınız. Seçenekler arasından sohbeti silmeyi seçerek işlemi tamamlayabilirsiniz.

1. Bilgisayardan Facebook toplu mesaj silme

Facebook toplu mesaj silme işlemini bilgisayarda daha hızlı bir şekilde yapabilirsiniz. İlk olarak mesajları silmek istediğiniz hesaba giriş yapmalısınız. Sonrasında sohbet kısmından silmek istediğiniz mesajı bulmalısınız. Böylece mesajları silme aşamasına geçiş yapabilirsiniz.

 • Facebook hesabınızda oturum açtıktan sonra sağ üst kısımda dört farklı seçenek göreceksiniz. Izgara menüsünün sağında yer alan Messenger simgesine tıkladığınızda mesajlarınıza erişebilirsiniz.
 • Messenger simgesine tıkladığınızda açılan “Sohbetler” penceresinin en alt kısmında “Messenger’da Tümünü Gör” bağlantısıyla karşılaşırsınız. Bu bağlantıya tıkladığınızda mesajlarınızı daha kolay kontrol edebilirsiniz.
 • “Messenger” penceresi tamamen açıldıktan sonra sol tarafta tüm sohbetleri görebilirsiniz. Fare imlecini sohbetin üzerine getirdiğinizde “…” simgesi ortaya çıkar. Bu simgeye tıkladığınızda ise sohbeti yönetme seçeneklerine ulaşırsınız.
 • “Sohbeti Arşivle” veya “Sohbeti Sil” seçeneklerinden kendinize en uygun olanı seçerek Messenger’da mesaj silme işlemini tamamlarsınız. Sohbeti komple sildiğinizde profil verileri olmadan mesajlarınızı geri getiremezsiniz.

2. Telefondan Facebook toplu mesaj silme

Facebook mesajları toplu silme işlemini telefonunuzdan yapabilirsiniz. Bilgisayar kadar geniş bir kontrol alanı olmasa bile işlemler birbirine benzerdir. Silmek istediğiniz sohbeti bulduktan sonra onu arşivleyebilir (sohbetlerde görünmez yapabilir) veya tamamen silebilirsiniz.

 • Facebook hesabınızda oturum açtıktan sonra sağ üst köşede iki tane simge görürsünüz. En sağdaki simge Messenger’a aittir. Messenger simgesine tıkladığınızda sohbetlere erişmiş olursunuz. Artık silmek istediğiniz sohbeti bulabilirsiniz.
 • Silmek istediğiniz sohbeti bulduktan sonra onu sağdan sola doğru kaydırmalısınız. Bunu yaptığınızda karşınıza “Daha Fazla” ve “Arşivle” seçenekleri çıkar. Arşivle seçeneği sohbeti görünmez hale getirir. Daha fazla seçeneğinden ise silme işlemini tamamlayabilirsiniz.

Toplu bir şekilde Facebook mesajları nasıl silinir?

Facebook’u uzun bir süredir kullanıyorsanız toplu bir şekilde mesaj silmek isteyebilirsiniz. Tüm mesajları kontrol ederek tek tek silmek uzun sürebilir. Bunun için Facebook mesajları toplu silme gerçekleştirmelisiniz. Ancak bu işlem için bazı üçüncü parti çözümler gereklidir.

1. L.O.C Google Chrome uzantısı

Messenger toplu mesaj silme

L.O.C. uzantısı pek çok işlemi hızlı bir şekilde yönetmek için geliştirilmiştir. Arkadaş isteklerini yönetme, arkadaşları çıkartma, grup arama, sayfa arama ve mesaj silme gibi işlemleri hızlı bir şekilde yapabilirsiniz. Messenger mesajları toplu silme için ideal bir çözümdür.

 • L.O.C uzantısını Chrome Web Mağazası üzerinden indirerek tarayıcınıza ekleyin. Uzantı yüklendikten sonra sağ üst köşeye L.O.C. simgesi otomatik olarak eklenir. Burada çıkan simgeye tıklayın ve uzantının kontrol paneline ulaşın.
 • Uzantının kontrol panelindeyken “Tools” seçeneğine tıklayın. Bu seçenek “Friend Request” dahil olmak üzere birçok farklı araca erişmenizi sağlar. “Message Downloader” yazana tıklayarak bir sonraki adıma geçin.
 • Karşınıza çıkan pencerede hesabınızdaki tüm sohbetlerin bir listesini görürsünüz. Sohbetlerin en sağında yer alan kutucuğa “tick” işareti atarak onları seçili hale getirin. Sonrasında ise “Delete” butonuna tıklayarak mesajları tamamen silin.

2. Delete Messages on Messenger uygulaması

Messenger toplu mesaj silme yapmak istiyorsanız bir Android uygulaması kullanabilirsiniz. Delete Messages on Messenger isimli uygulama tüm mesajları aynı anda kontrol edebilmenizi sağlar. Oldukça hızlı bir şekilde herhangi ek adımla uğraşmadan mesajlarınızı silebilirsiniz.

 • Google Play Store üzerinden Delete Messages on Messenger uygulamasını bulun ve telefonunuza indirin. Uygulamada çeşitli reklamlar yer alır ama rahatsız edici değildirler. Messenger toplu mesaj silme işlemine hiçbir şekilde engel olmazlar.
 • Uygulamayı açtıktan sonra karşınıza çıkan çeşitli seçenekler arasından “Delete Normal Conversations” yazılı olana dokunmalısınız. Ardından karşınıza çıkan bölümde Facebook hesap bilgilerinizi girerek giriş yapmalısınız.
 • Uygulama en çok mesaj bulunan sohbetleri en üstte gösterir. Messenger toplu mesaj silme yapabilmek için silmek istediğiniz sohbetleri seçmelisiniz. Ardından Delete Conversations butonuna dokunmalısınız.

Facebook Messenger toplu mesaj silme için kullanılan eklentilerin çoğu zaman içerisinde işlevlerini yitirirler. Tarayıcınızda silme işlemi yapsanız dahi mesajlar silinmezler. Bunun sebebi Facebook ve Chrome’un sürekli güncellenmesi ama eklentinin güncellenmemesidir.

Messenger mesaj silmede nelere dikkat edilmeli?

Messenger mesajları toplu silme yaparken bazı ayrıntılara dikkat etmelisiniz. Örneğin, mesajları tamamen silemezsiniz. Hesap verilerinize eriştiğinizde mesajları geri getirebilirsiniz. Ayrıca Messenger toplu mesaj silme programı kullanmak çoğu zaman güvenli olmayabilir.

Üçüncü parti araç kullanmadan toplu mesaj silebilir miyim?

Messenger mesaj silme toplu yapılabilen bir işlem olsa bile bunu uygulama veya eklenti olmadan hızlıca yapamazsınız. Tüm sohbetleri tek tek seçmeli ve silmelisiniz. Çok hızlı bir şekilde Messenger toplu mesaj silme işlemi için üçüncü parti araçlar gereklidir.

Üçüncü parti araç kullanmadan Messenger mesaj silme toplu bir şekilde yapılabilir. Bunun için bilgisayar kullanmalısınız. Çünkü mobil uygulamada sohbetleri seçerek ilerlemek biraz daha zordur. Hesap bilgilerinizi farklı yerlere girmek istemiyorsanız bu yöntem idealdir.

Silinen Facebook mesajlarını geri getirebilir miyim?

Facebook Messenger toplu mesaj silme işlemi yapmış olsanız bile mesajlar tamamen ortadan kalkmazlar. Facebook profilinizden verilerinizi indirme talebinde bulunduğunuzda tüm mesajlara tekrar erişebilirsiniz. Bunun için hesabınızın tüm güvenlik kontrolü elinizde olmalıdır.

Facebook hesabınıza giriş yaptıktan sonra profil fotoğrafınızdan “Ayarlar ve Gizlilik -> Ayarlar” kısmına giriş yapın. Karşınıza “Facebook Bilgilerin” isimli bir bölüm gelecektir. Bu kısımda “Profil Bilgilerini İndir” seçeneğinin sağındaki “Gör” linkine tıklamalı ve mesajları seçmelisiniz.

Sohbetini engellediğim kişinin mesajları tamamen silinir mi?

Bir kişiyi engellemiş olsanız dahi onunla konuşmalarınızı silmiş olmazsınız. Messenger mesajları toplu silme işlemi bu nedenle önemlidir. Engellediğiniz çok fazla kişi varsa Facebook Messenger toplu mesaj silme yaparak onlara ait sohbetlerden kurtulursunuz.

Ek olarak, sohbetlerde birini engellemiş olsanız dahi onun profilini görmeye devam edebilirsiniz. Facebook Messenger toplu mesaj silme yapsanız dahi bu kural geçerlidir. Onu artık görmek istemiyorsanız Facebook’ta engellediğinizden emin olmalısınız.

Karşı taraftan Facebook mesajları nasıl silinir?

Facebook Messenger’da mesaj silmek basittir ama tek taraflı bir işlemdir. Sildiğiniz mesajları sadece kendi sohbet kutunuzdan yok edersiniz. Konuştuğunuz kişinin mesajlarına müdahale etme şansınız yoktur. Bunu yaptığını iddia eden araçlara inanmamalısınız.

Messenger mesaj silmede kendi sohbet pencerenizden tek tek veya toplu bir şekilde işlem yapabilirsiniz. Messenger mesaj silme toplu bir şekilde yapıldığında zahmetsizdir. Sohbet kutunuzu tamamen boş hale getirmek istiyorsanız mesajları toplu silmeyi düşünmelisiniz.

Mesajlarını sildiğim kişiye bilgi gider mi?

Facebook mesajlarını sildiğiniz kişiye herhangi bir bilgi gitmez. Facebook mesajları toplu silme yapsanız bile böyle bir şey söz konusu değildir. Ancak belirli istisnalar olduğunu unutmamanız gerekir. Dikkatsiz olursanız karşı taraf mesajların silindiğini anlayabilir.

Facebook sohbetlerde yer alan mesajları tek tek silmenize izin verir. Bir mesajı silerken “Herkesten Sil” seçeneğini seçerseniz karşı taraf mesajın silindiğini anlar. Facebook Messenger toplu mesaj silme işlemlerinde ise bu geçerli değildir. Çünkü sohbet tamamen ortadan kalkar.

Messenger toplu mesaj silme programı güvenilir mi?

Messenger’da mesaj silmek isterken güvenliğine dikkat etmelisiniz. Bazı araçlar hesap bilgilerinizi ele geçirmek için mesajları sildiklerini iddia ederler. Bu sebeple Messenger toplu mesaj silme programı ararken seçici davranmalı ve güvenilir olmayanları kullanmamalısınız.

Güvenilir olmayan çözümleri kullanırken Facebook Messenger toplu mesaj silme sırasında hesabınızı çaldırabilirsiniz. Uzantıların ve uygulamaların ne kadar indirildiğine dikkat etmelisiniz. Ayrıca sahte yorumları görmezden gelecek şekilde yorumlara bakmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir