Mizah

Mizahı Damarlarınızda Hissedeceğiniz 5 Kitap Önerisi

Hayatın güldürücü yönünü ortaya çıkaran bu sanat türü bizleri gülmeye sevk ediyor.  Resim, karikatür, konuşma ve yazı sanatını içeren bu eserler gündelik yaşamı, doğayı, toplumsal problemleri aklınıza gelecek her konu türünü ele alıyor. Bizleri güldürme amacı taşıyıp iğneleyici mesajlar da içerebiliyor. Sizler için en beğenilen, övgü alan bu kitaplara bir göz atalım.

  • Karikatür sanatçısı Cem Güventürk’ün ‘’Sanki Sen Aynı Ben’’ adlı kitabı. Onu diğer işlerinden bilenlerin severek okuyacağı bir eser. Sunay Akın, hakkında şöyle söylüyor: ‘’Cem Güventürk’ün eserlerini, sevdiğim bir şairin şiirleri gibi alıyorum elime. Şiir ve karikatür sanatçılarının sınır çizgisinde, semiolojik şiirde yürütüyor cambazlığını. Denge çubuğunun bir ucu ironi, öbür ucu lirizm… Düşmüyor asla, her kitabında bir düşe düşürüyor. Kendine özgü bir yol çizdi, üslubunu olgunlaştırmayı genç yaşında başardı. Cem Güventürk karikatürde dolaşan şiir ajanı!”
  • Listenin 2. sırasında M.K. Perker yer alıyor. Kendisi çizgi roman sanatçısı, karikatürist ve illüstratördür. Birçok kitabı olan mizah sanatçısının ‘’Ölmeden Önce Gülmeniz Gereken 1000 Karikatür’’ kitabı tavsiye edilenler arasında. Yıllardır Hürriyet gazetesinde yayımlanan karikatürleri arasından seçilen en komik ve orijinal 1000 karikatürü bu kitabın içerisinde. Her tür gündelik hayat ve popüler kültür detayının karikatürize edildiği bu kitabı çok seveceğinize eminim.
  • Herkesin adını duyduğu ya da tanımasa bile karikatürüne kesin denk geldiği meşhur Uğur Gürsoy’un ‘’Fırat’’ kitabı. Fırat karakteri ile karikatür dünyasında herkesin sevdiği bir tip yaratmıştır. Kitabın ikinci ve üçüncü serisi de mevcut. Kitap Fırat’ın maceralarını kapsıyor.
  • Mizah alanında başarılı ve popüler olan bir diğer isim Yiğit Özgür. Onun karikatürlerine mutlaka sosyal medyada denk gelmişsinizdir. Güldürücü etkisini okuyucuya aktarmayı ustalıkla yapan sanatçı, Penguen ve Uykusuz dergilerinde yayınlanmış işlerini derlediği ‘’Karikatürler’’ kitabını okumanızda fayda var.
  • Mizah denilince akla gelen en saygıdeğer insan Aziz Nesin. O, hem kısa öykü hem tiyatro hem de şiir dallarında pek çok yapıtı bulunan bir mizah yazarı. Genel olarak sosyal düzen ve toplumsal problemleri mizahına konu edinmiştir. ‘’Şimdiki Çocuklar Harika’’ kitabını mutlaka duymuş ya da bir yerlerde görmüşsünüzdür. Sevilen bu eserinde çocukların gözlerinden büyüklerin nasıl göründükleri anlatılıyor. Büyük sanatçı Aziz Nesin eseri hakkında şöyle söylüyor: ‘’ Bu romanı, salt çocuklar için değil, ana babalarla öğretmenler için de yazdım.’’ Herkesin okuması gereken kitaplar listesine not alınması gereken bir eser.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir