Komedi Dizileri
Mizah,  Yaşam/Hobi

Komedi Dizileri Sayesinde Öğrendiğimiz 5 Önemli Davranış

Her ne kadar asıl izleme amacımız gülmek olsa da komedi dizileri sayesinde farkında olmasak da pek çok değerli davranışı hayatımıza katıyoruz. Öğrendiğimiz ahlaki davranışlar, komedi dizilerinde her ne kadar pozitif bir senaryo ile aktarılmasa da bilinçaltımız bu durumu olumlu bir harekete çeviriyor ve beynimize işliyor. İşte dünyaca ünlü komedi dizileri ve o komedi dizilerinden öğrendiğimiz önemli davranışlar…

5. It’s Always Sunny in Philadelphia, tabularımızı yıkmamız gerektiğini öğretti.

Komedi Dizileri

Tüm zamanların en kabına sığmayan komedi dizileri arasında kabul edilen It’s Always Sunny in Philadelphia, özellikle de ilk birkaç sezonunda tabularımızı gıdıklayacak hikayeler ile karşımıza çıktı. Siyahi hakları, eşcinsellik, kürtaj meselesi, cinsiyet ayrımı, fanatik olmak ve daha pek çok konu hakkında olumsuz tavırlar takınan ana karakterler; yapmış oldukları tüm yanlış hareketler ile bizlere işin doğrusunun nasıl olacağını üstüne basa basa gösterdi. Dizi toplumun tabu olarak gördüğü tüm meselelerin üzerine gitti ve bu konular üzerine şaka yaparak herkesi ortak bir paydada buluşturmayı başardı.

4. Monty Python’s Flying Circus, deneysel işler yapma cesareti aşıladı.

Komedi Dizileri

Sıra dışı bir televizyon şovu olarak nitelendirilen Monty Python’s Flying Circus’ı bir dizi olarak tanımlamak ne kadar doğru olur bilemiyoruz. Çünkü bu yapım, hiçbir şekilde tarif edemeyeceğimiz tuhaf skeçlerin bir araya gelmesi ile oluşuyor. Her bir skeci birbirinden bağımsız konular anlatan ve farklı dönemlerde, farklı tarihi kişilikleri konuk eden program; bazen jenerik görüntüsünü yayının son dakikalarına doğru verirken bazense sezondan sezona katmanlı göndermeler yaparak hikayeler arasındaki bağları birleştirdi. Bu sayede herhangi bir projenin tek bir çizgi üzerinde yürümeye gerek olmadığını, amaç insanları eğlendirmek ise bunu sonuna kadar yerine getirebildiklerini idrak ettik.

3. Family Guy, eleştiri yapma özgürlüğünü bir kez daha hatırlattı.

Family Guy Dizisi

Günümüzde tüm coğrafyalarda eleştiri yapma özgürlüğü, eleştiri yapılan kişi tarafından çeşitli kısıtlamalara neden olurken; Family Guy dilediğimiz her konuda açık yüreklilikle –ancak hakarete varmayan– eleştiriler getirebileceğimizi bir kez daha herkese hatırlatmış oldu. Bazen din üzerine eleştiriler yapan komedi dizisi, bazen ise toplum ve kişilik üzerine de oldukça kayda değer fikirler sundu.

2. Leyla ile Mecnun, umudumuzu asla kaybetmememiz gerektiğini gösterdi.

Leyla ile Mecnun Dizisi

TRT’nin şimdiye dek yaptığı en iyi komedi dizileri arasında bulunan Leyla ile Mecnun, Onur Ünlü’nün usta yönetmenliği ve Burak Aksak’ın incelikli senaryo yazarlığı sayesinde izleyicilerine keyifli bir üç sezon yaşattı. Pek çok bölümünde umut temasına dayanan dizi, özellikle de İsmail Abi karakteri ile herkesin içini ısıtacak ve tüm Türkiye’ye moral verecek anlar yaşattı. Leyla ile Mecnun dizisi sayesinde ortaya çıkan umut verici “O gemi bir gün gelecek,” sloganı, halen daha dilden dile dolaşmaya devam ediyor.

1. Seinfeld, geçmişe takılı kalmayıp geleceğe bakmamız gerektiğini anlattı.

Seinfeld Dizisi

Jerry Seinfeld adlı stand-up komedyeninin yarı kurgusal bir tarzda hayatını anlatan Seinfeld dizisi, yaşanılan tüm kötü olaylara rağmen geçmiş ile saplantılı bir ilişki kurmamamız gerektiğini bizlere tane tane aktardı. Jerry ile Elaine geçmişte ilişki yaşamalarına rağmen arkadaşlıklarını sürdürmeye devam etti; George Costanza karısını kaybetmesine rağmen hiçbir şey olmamış gibi hayatını yaşadı. Evet, kimi zaman bu durumu biraz fazla abarttılar ve çok kaygısız davrandılar; ancak yine de geçmiş ile olan negatif duygularının kolaylıkla üstesinden gelebildiler.

Günümüzde artık bir efsane haline gelmiş birbirinden komik beş yerli komedi dizisinden oluşan keyifli listemize göz atmak ister misiniz?

https://fakirhane.com/simdiden-efsane-haline-gelmis-5-yerli-komedi-dizisi/2019/1865/

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir