Yasin Ekmekci: Plak Çalar Alırken Nelere Dikkat Etmeli?
Sanat

Plak Çalar Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Pikap gerçek sese ulaşmanızı sağlayan en güzel araçtır. Doğru pikap tercihi nasıl yapılır? İkinci el satın alırken dikkat edilmesi gereken nelerdir? Sorularının cevabını sizin için vereceğiz. Öncelikle eski plaklardan başlayalım…

Eski Plak Çalar Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle eski bir pikap satın almayı düşünüyorsanız mutlaka bir plak ile deneyin. Eski plak çalarlar yeni nesil plakları oldukça güzel bir şekilde çalabilir. Burada asıl dikkat etmeniz gereken konu, eski plaklarda test etmekten geçer.

Yasin Ekmekci: Plak Çalar Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Kısık seste, yüksek seste dinlemeye çalışın. Özellikle daha teknolojik olanlarında bu ses değiştirme özelliği bulunur buna kesinlikle dikkat edin. Altında üstünde yanlarında yani kısaca kasasında çatlak olmamalıdır. Çatlak olmasına rağmen çalıyor olmasına aldırmayın. Zaman içerisinde o çatlaklar ses aktarımında sorun yaşamanıza neden olabilir.

Sonuçta gramafon satın almıyorsunuz ama yine de bunlara özellikle dikkat etmeniz tavsiye edilir.

Amfisiz Plak Çalarlar

Bu tarz plak çalarlar daha profesyonel işlemler için tercih edilir. Genellikle çok fazla dekoratif bir ürün olmamaktadır. Bu tarz plak çalarları kullanabilmek için haricen amfi satın almanız gerekir. Daha farklı giriş çıkış seçenekleri yer aldığı için amfi çıkışına özellikle dikkat edin. Çünkü sizin amfiniz o plak çalar için uygun olmayabilir. Böyle bir plak çaları zaten orada hemen deneme imkanı bulmanız da son derece güçtür.

Yeni Nesil Pikaplar

Bunlar daha çok teknolojik araçlardır. Çoğunda usb girişi bile bulunur. Hiç yoktan iyidir diyebiliriz. Yine de zamanının ruhunu yakalamak için çok doğru bir tercih olmayacaktır.

Özellikle şunlara dikkat edin:

Pikaplar basit darbelere karşı çok açık cihazlardır. Özellikle satın aldığınızı yer çok iyi bilmiyorsanız kısa süreli çalışması için tamir edilmiş olabilir. Bunu anlamak için uzmanı değilseniz yapacağınız pek bir işlem bulunmaz.

Yasin Ekmekci: Plak Çalar Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Siz yine de hafifçe sarsarak çaldırmayı deneyebilirsiniz. Pikap iğneside sonradan değiştirilmiş olabilir. Bu da çok önemli gibi görünmez ama gerçek sesin alınmasını güçleştirebilir.

Pek çok farklı değişken bir arada size sunulur. Son dönemlerde pikap fiyatları ciddi anlamda arttığı için en doğru olana ulaşmak pek mümkün olmayacaktır. O sebeple satın almak istediğinizde bir uzman ile dolaşmanız ekonomi yapmanız için yerinde bir tercih olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir