Yasin Ekmekci: Rengi Solan Kıyafetler Nasıl Düzelir? Renklendirme Yöntemleri
Eğlence,  Nasıl Yapılır ?

Rengi Solan Kıyafetler Nasıl Düzelir? Renklendirme Yöntemleri

Selamlar, başınız rengi solan kıyafetler ile dertte mi? Ne yapılması gerekir? Hangi yöntemler uygulanmalıdır. Bunları sizi öncesi ve sonrası olacak şekilde detaylı bir şekilde açıkladık.

Henüz Rengi Solmadan Yapılması Gerekenler

Kıyafetlerinizin henüz rengi solmadan yapılması gerekenler önlem almak açısından son derece önemlidir. Öncelikle kıyafetlerinizi rengi solmadan, yıkama ve bakım kurallarına dikkat ederek muhafaza etmeye çalışın.

Her kıyafet içeriği nedeniyle farklı yıkama ve temizlik şekillerinde tavsiye edilir. Bizler genellikle tasarruf sağlamak açısından tüm kıyafetleri aynı şekilde yıkarız. Kıyafetinizin üzerinde bulunan yıkama ve temizlik ibarelerine dikkat ederek yıkayınız. Sonrasında ise ütüleme esnasında aşırı sıcak olmayacak şekilde ütüleyin. Zaten ütüleme talimatı da yine kıyafetlerinizin üzerinde yer alacaktır.

Solduktan Sonra Yapılması Gerekenler

Piyasada renklerine göre bazı boyama uygulamaları yapılır. Bu konuda terzinizden yada kuru temizlemecinizden destek alabilirsiniz. Siyah kıyafetlerin daha siyah görünmesini sağlayan bazı deterjanlar yer alır. Onlardan satın alarak rengi solan kıyafetlerinizi canlandırabilirsiniz.

Filtre Kahve Yöntemi

Kendim denediğim için bu yöntemi sizinle paylaşmak isterim. Koyu renk bir pantolonum vardı. Bölgesel olarak renk farklılıkları oluşmaya başlayınca bir arkadaşımın tavsiyesi ile bu metodu denedim.

Demlediğim filtre kahvenin bir fincandan daha az olacak şekilde bekletip soğuttum. Çamaşırımı makineye attıktan sonra yumuşatıcı gözüne de filtre kahveyi ilave ederek normal programda 30 derece yıkadım.

Sonuçta çamaşırımın renginin homojen bir şekilde koyulaştığını gördüm. Tabii ki bu metot her kumaş için uygun olmayabilir. Yine de gözden çıkardığınız ve artık giyemeyeceğiniz çamaşırlarınızda deneyebilirsiniz.

Bir sonraki yıkamadan itibaren renginin yavaş yavaş açılmaya başladığını da belirtmiş olalım.

Kumaş Boyası İle Renklendirme

Daha etkili ve profesyonel bir destek arıyorsanız kumaş boyasından destek alabilirsiniz. Kumaş boyasını çamaşır makinesi  yada doğrudan üzerine uygulayarak kullanmak mümkündür. Tabii ki burada dikkat edilmesi  gereken en temel unsurun söz konusu kumaş boyası ile doğrudan alakalı olduğudur. Uygulama metodu ve uyguladığınız alana göre kumaş boyanızı farklı şekillerde deneyebilirsiniz.

Bu da kumaş boyası ve uygulama metoduna göre farklılık gösterir. Bu konuda net bir yorum yapmak pek mümkün olmamaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir