Yasin Ekmekci: Lastik Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?
Başlıklar

Lastik Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

Araç lastik tercihi pek çok kişinin aklındaki soru işaretlerinin başında gelir? Aracım için hangi lastiği almalıyım? İkinci El lastik alırken nelere dikkat etmeliyim? Benzeri sorular çok sık sorulur. Sizin için tüm bu soruların cevaplarına detaylı bir şekilde yer vermeye çalışacağız. Hazırsanız başlayalım…

Araç Lastik Seçerken Nelere Dikkat Edilir?

Öncelikle ilk dikkat etmeniz gereken konu araca göre lastik tercih etmektir. Genellikle internette basit bir araştırma yaparak aracınıza uygun lastik ölçülerini hızlı bir şekilde bulmanız mümkün olur.

Bunu bir örnek ile açıklayalım. Diyelim ki 2013 Model Linea’nız olduğunu varsayalım. Aracınızın modeli ve paketi ile birlikte şu şekilde arama yapabilirsiniz. 2013 Linea Pop Lastik Ölçüleri bu aramayı yaptıktan sonra karşıma şu ölçüler çıktı: 185 65 R15 bu ölçülere göre internette çok satış yapılan adresleri kısaca araştırarak bu araca uygun lastikleri bulabilirim.

Farklı Sözlere Aldırmayın

Bazı adresler ellerinde olmayan lastikleri örneğin siz 15 jant istemişinizdir ama elinde 16 jant vardır. Bu lastikleri size satmak isteyebilirler.  Bu aracınızın hem çekişine hem de yakıtına doğrudan etki eder. Karda buzda aracınızın alt kısmına kar ve buz toplanacağı için eğer dikkat etmezseniz aracınızın lastiği çabuk eskiyip çok ses çıkarabilir. O sebeple aracınızın ölçülerine uygun lastik bulamazsanız başka bir adreste aramaya devam edin.

Mutlaka Farklı Adresleri Dolaşın

İnternette araç lastikleri ile ilgili pek çok farklı bilginin yer aldığını belirtmek istiyoruz. Birden fazla adresi dolaşarak aracınızın daha farklı lastikleri ile ilgili fiyat alabilirsiniz. Çoğunlukla lastik markaları kampanyalar yapar.

İkinci El Alınır mı?

Eğer araç lastiği çok az kullanılmışsa alınabilir. Burada asıl dikkat edilen ise lastiğin yanaklarının ne kadar eskidiğidir. Bunu elle kontrol edebilirsiniz. Araçlar uygun koşullarda ve ayarlar yapılarak kullanılmamışsa lastikler yanlardan yeme yapabilir. O sebeple aracınızın lastiğinin yan kısımlarını kontrol ederek satın almayı deneyebilirsiniz.

Bu konuda bilgi sahibi değilseniz bir uzmandan destek alarak lastik seçimini beraber yapmayı talep edebilirsiniz. Eğer bilginiz yoksa ve bilen birini de bulamadıysanız sıfır lastik almanızı tavsiye ederiz. Bu durumda uzun vadede daha karlı olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir