Uyumak
Yaşam/Hobi

Uyumak ile İlgili En Tuhaf ve İlgi Çekici 10 Gerçek

Günlük olarak düzenli bir şekilde uyumak ve insanların uykusunu alarak güne başlaması, insan sağlığı açısından oldukça ciddi bir faktördür. Geceleri yeteri kadar uyumak ve zihinde uyanmak, pek çok faaliyeti gerçekleştirmenizi kolaylaştıracağı gibi sizleri hastalıklara karşı da koruyacaktır.

Bu içeriğimizde sizler için uyku ile ilgili en çok merak edilen ve ilgi çeken birtakım maddeleri bir araya getirdik. İşte uyumak üzerine herkesin bilmediği en ilginç bilgiler…

8. Şimdiye kadar kayıtlara geçmiş dünyanın en uzun uykusuzluk rekoru, Tony Wright tarafından gerçekleştirilmiştir. 2007 yılında Wright, 266 saat boyunca uykusuz kalarak rekoru halen elinde tutmaktadır.

Tony Wright Uyumak

7. Bütün insanlar her gece en az 4, en fazla ise 7 adet rüya görürler. Ancak pek çok insan rüyalarının tamamı hatırlayamazlar; bazı insanlar ise hiç rüya görmediklerini düşünürler. Bilimsel kaynaklara göre hiç rüya görmemek mümkün değildir, fakat insanların %90’ı gördükleri rüyaları uyanıktan sonra unuturlar.

Uyumak ve Rüya Görme

6. Kör insanlar rüya görürler mi? Bu soru oldukça sık sorulmakla birlikte, cevabının ‘evet’ olduğunu söylemek isteriz. Görme engelli bireyler de rüya görürler, ancak genellikle rüyalarında diğer duyu organlarının harekete geçtiği bilinmektedir. Kokular, fiziksel hareketler ve sesler görme insanların rüyalarını etkilemektedir.

Körler Rüya Görür Mü?

5. Rüya görmekten ve dolayısıyla uyumak için korku duyan insanların yaşadığı, literatüre geçmiş bir rahatsızlık vardır. Somniphobia adlı bu rahatsızlık, insanların çoğunlukla kötü rüyalar görmesine karşın endişelerini içermektedir.

Uyku Problemleri

4. Sağlıklı bir biçimde uykuya dalmak için ortalama 10 ila 20 dakika arasında beklemek gerekir. Çok geç uyumak ya da kafasını yastığa koyduğu gibi uyumak, kişinin bir uyku problemi olduğuna işaret edebilir.

Uyumak

3. 75 yaşına gelen bir insanın ömründeki 25 yıl uyuyarak geçmiştir. Bu uyku süresinin 6 yılı rüyalardan oluşmaktadır.

Uyumak

2. Yeni doğan bebeklerin gün içerisinde 14 ila 17 saat arasında uyudukları gözlenmiştir.

Bebeklerin Uyku Süreleri

1. Çoğu yetişkin için günlük ideal uyku süresi 7 ila 9 saat arasında gerçekleşmesi tavsiye edilirken, sporcular için uyku saatleri değişiklik göstermektedir. Sporcuların günde 10 saate kadar uyumaları, performanslarını arttırmaları açısından oldukça önemlidir.

Sporcuların Uyku Süresi

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir