Uyku Problemleri
Yaşam/Hobi

Sağlıklı Bir Uyku İçin Hangi Müzikleri Tercih Etmeliyiz?

İnsan sağlığını en çok etkileyen konulardan bir tanesi, pek çok bilim insanının ortak fikrine göre düzenli uyku olarak saptanmıştır. Düzenli uyku, bağışıklık sisteminin güçlenmesinde ve daha birçok durumda yarar sağlar. Ancak bazı durumlarda uyumakta güçlük çekeriz ve bununla mücadele etmeye başlarız. Dünya çapında, New York Times’ın yayınladığı oranlara göre insanların yüzde 20 ila 30 arası uyumakta güçlük çekiyor.

Uyuyamamanın birden çok sebebi olabilir. Bunlardan biri de, endişe etmemizdir. Gün içindeki korkular, duygular ve endişeler gece yatağa girdiğimizde akla gelir ve bunları düşünmekten uyuyamayız. Bunun için, akıllı telefonlar ya da müzik dinleyebileceğimiz başka bir araç ile kendimizi sakinleştirmek için müziğe yöneliriz. Müzik uykusuzluğu iyileştirmese de kısa süre için rahat bir uyku sağlayabilir. Uyku kalitenizi arttırmak için gece yatmadan önce müzik dinleyin.

YouTube veya Spotify gibi ünlü platformlara bakıp da uyumayı planlıyorsanız hemen iptal edin. Çünkü bu gibi platformlar içeriğinde reklamlara yer verir. Müzik arasında bile reklam verebilen bu platformdan şarkı dinlediğinizde uykuya dalmanız zorlaşır. Uyumadan hemen önce kısa bir meditasyonun mutlu bir halini veya hayal edebileceğiniz en derin uykuyu elde etmenize yardımcı olacak şarkı sözleri de uykunuzu zorlaştırabilir Peki hangi ezgiler uykuya dalmak için yararlı?

Erkenden Uyku Uyumak İçin Hangi Müzikler Dinlenmelidir?

Burada cevap aslında çok basit. Büyük ölçüde kişiye bağlıdır. Ne kadar nefret ettiğinizi düşünmeyi bırakamazsanız, bir şarkı ile uykuya dalmanız çok zor. Eğer bir ​​uyku için çalma listesi yapmak istiyorsanız uygulamanız gereken birkaç adım var.

Uyku Problemleri

Birincisi, genellikle beynimizin daha fazla etkinliğe itilmesi muhtemel olduğundan, şarkı sözlerinin hareketsiz olmasına dikkat edin. Los Angeles merkezli uyku bozuklukları konusunda uzman bir psikolog olan Dr. Nancy Irwin, “Şarkı sözleri hayatımızdaki insanları veya olayları hatırlatma eğilimindedir ve bu endişe veya derin düşünce yaratabilir.’’ der. Bunun için enstrümantal müzik dinlemeyi, özellikle çello veya kontrbas gibi düşük enstrümanlara dayanan parçaları dinlemeniz önerilir .  

Bunun yanında, tempoyu akılda tutmak da iyi. uykusuzluk antrenörü Martin Reed, ‘’yavaş tempoda basit müzik’’ önerir. Yani 60 – 80 BPM arasındaki şarkıları dinlemeyi tavsiye eder. BPM’nin nasıl hesaplanacağı ile ilgili Google amcaya başvurabilirsiniz. Yahut bununla uğraşmak yerine, Spotify üzerinden hazır uyku çalma listelerini inceleyebilirsiniz.

Uykuya dalmak için hangi şarkıları tercih etmeliyiz diye sorulduğunda, rahatlatıcı olarak sık sık övülen bir şarkı var. ünlü İngiliz grup Marconi Union’ın ‘Weightless’ şarkısı. Bu şarkıyı dinleyen katılımcılar genel kaygıda yüzde 65 oranında bir azalma yaşadığı gözlendi. Müzik grubu, bu şarkıyı ses terapistleri ile birlikte besteledi ve ortaya böyle bir sonuç çıktı. Bu çalışmanın raporunda, aslında kalp hızını yavaşlatmak, kan basıncını düşürmek, kortizol düzeyleri düşürmek ve stres hormonunu azaltmak için tasarlandığı söyleniyor. İşte o şarkı:

Tabii ki, uykusuzluk ile mücadele ediyorsanız ve uyku probleminiz aşırı zorlayıcı ise uzman bir doktora başvurmanız gerekir!

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir