Bozulmayan Gıda Ürünleri
Yaşam/Hobi,  Foto Galeri

Uzun Süreler Saklayabileceğiniz Bozulmayan Gıda Ürünleri

Pek fazla bilinmese de kimi gıda ürünleri neredeyse sonsuza dek saklanabilme ve uzun süre boyunca bozulmama unsurlarına sahiptir. Dolayısıyla bu ürünleri evinizin kilerinde saklayabilir ve yıllar sonra açtığınızda yeni üretilmiş gibi gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz. Hem de tadından eser bile kaybetmeden… Peki ya bozulmayan bu gıdalar hangileri? Gelin hep birlikte inceleyelim…

1. Bal

Bal Bozulur Mu?

Pek çok derde deva olarak bildiğimiz bal, sağlıklı ve doğal bir tatlandırıcı çeşididir. Saymakla bitmeyecek yararları olan balın kanser riskini azalttığı, cilt hastalıklarını iyileştirdiği, vücuda vitamin ve mineral sağladığı gibi çeşitli faydaları vardır. Hatta öyle ki düzenli olarak bal tüketildiği taktirde saçlarınızdaki kepeklerden kurtulabilir, öksürük sıkıntılarınızı azaltabilir ve daha rahat bir uyku çekebilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra bal harikulade bir enerji arttırıcı olarak da bilinmektedir.

2. Tuz

Tuz Bozulur Mu?

Sağlık açısından biraz tartışmalı bir gıda ürünü olan tuz, yemeklerin lezzetini arttırmak adına ölçülü kullanıldığı taktirde gayet şahane sonuçlar ortaya koyabiliyor. Evinize aldığınız tuzu serin ve kuru bir bölgede tutarsanız uzun yıllar boyunca aynı ürünle büyük bir randıman alabilirsiniz.

3. Sirke

Sirke Bozulur Mu?

Uzun yıllardır dezenfekte giderme amacıyla tercih edilen sirke, bit temizleme, çeşitli enfeksiyonların giderilmesi ya da yaraları iyileştirmek amacıyla sıklıkla tercih edilir. Bunun dışında elbette kimi yemekler için sirke olmazsa olmazlardan bir tanesidir. Bir sirkeyi yıllar boyunca hiç bozulmadan evinizde saklayabilirsiniz.

4. Kuru Baklagiller

Kuru Baklagiller Bozulur Mu?

Nohut, fasulye, kırmızı mercimek, bakla, bezelye, börülce gibi kuru baklagiller ailesinde yer alan gıda ürünleri de uygun bir ambalaj ile uzun süreler bozulmada riski olmaksızın saklanabilme özelliği taşımaktadır.

5. Şeker

Şeker Bozulur Mu?

Uygun miktarlarda tüketildiği taktirde iyi bir enerji verici gıda ürünü olarak destek veren şekerler çok ama çok uzun süreler boyunca hiçbir problem olmadan saklanabilir. Şeker konusunda dikkat etmeniz gereken tek nokta, ne kadar tüketeceğiniz olmalıdır. Zira fazla miktarda alınan şeker, yağa dönüşerek vücutta toplanma tehlikesi taşır.

6. Pirinç

Pirinç Bozulur Mu?

Beyaz, yabani, Arborio, yasemin ve basmati gibi henüz pişirilmemiş pirinç türleri dilediğiniz kadar buzdolabında, derin dondurucu ya da çekmece raflarında uygun bir şekilde saklanabilir. Tadında ve görüntüsünde hiçbir değişiklik olmadan seneler sonra bile afiyetle tüketilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir