Instagram Anıtlaştırma Özelliği
Sosyal Medya,  Başlıklar

Instagram, Hayatını Kaybedenler İçin Anma Özelliği Getiriyor!

Ünlü fotoğraf paylaşma uygulaması Instagram, hayatını kaybeden kullanıcıları için özel bir anma özelliği geliştiriyor. Instagram’ın bu özelliği sayesinde boş kalan hesaplar artık vefat eden kişilerin aileleri tarafından kontrol edilebilecek. İşte Instagram’ın Anıtlaştırma özelliği hakkında tüm detaylar…

Sosyal medya uygulamaları günümüzde o kadar etkin bir hale geldi ki artık aktif olarak kullanmayan bir insanın bile muhakkak en az bir platformda hesabı bulunuyor. Hele ki bir bilgisayar ya da akıllı telefon kullanıcısı iseniz sosyal medyadan uzak durmak neredeyse kaçınılamaz bir durumdur. Peki ya sosyal medya bu kadar kullanıyorken, hayatını kaybeden insanların profillerine ne oluyor?

Bilindiği üzere Facebook bu konuda harekete geçerek hayatını kaybeden insanların profillerinde Anısına ifadesi kullanıyor. Bununla birlikte Facebook’un ölen insanlar için Anıtlaştırma özelliğini devreye soktuğunu hatırlatalım. Tüm Facebook kullanıcıları hesaplarına bir varis atayabiliyor, bu varisler kaybettikleri yakınının hesaplarını kontrol edebiliyor. Ayrıca vefat eden Facebook kullanıcısının arkadaşları, kişinin zaman tünelinde onunla olan anılarını gönderi ve fotoğraf halinde paylaşabiliyor. Facebook’un bu önemli Anıtlaştırma özelliği şimdiyse Instagram platformu için geliştiriliyor.

Vefat Eden Bir Kişinin Instagram Hesabı Ne Olacak?

Instagram ve Facebook’un gizli kodlarını keşfetmesi ile tanıdığımız Jane Manchun Wong, Instagram’ın bu yeni özelliğini açık etti. Şu anda halen daha geliştirilmekte olan Anıtlaştırma özelliği, ortaya çıkan bilgilere göre Facebook’taki sistem ile neredeyse aynı olacak. Hayatını kaybeden kişinin Instagram hesabında, kullanıcı isminin hemen altında “Anıyoruz” mesajı yer alacak.

Instagram Anıtlaştırma özelliği çalışmaları hızla devam etmekle birlikte yakın bir zaman içerisinde platforma ekleneceği tahmin ediliyor. Zira yukarıdaki ekran görüntüsüne göz attığımızda Jane Manchun Wong, bu özelliğin neredeyse tamamlanmak üzere olduğunu gözler önüne seriyor. Dolayısıyla oldukça kısa bir süre içerisinde bu özelliği görmemiz çok mümkün diyebiliriz.

Yüksek bir olasılıkla Facebook’ta olduğu gibi Instagram ayarlarında da profilimiz için bir varis atayabileceğiz. Eğer kişinin hayatını kaybettiği resmen doğrulanıyorsa, profil otomatik olarak varis olarak belirlenen kişiye geçecek. Bunun yanı sıra Facebook’ta olduğu gibi Instagram’da da kişilerin ölen yakınları ile anılarını paylaşabilecekleri özel bir bölüm açılma ihtimali olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir