Efrahim: Spotify 3 – 10 Yaş Arası Çocuklar İçin Alternatif Bir Uygulama Çıkardı: Spotify Kids Nedir?
Nedir ?,  Sosyal Medya

Spotify 3 – 10 Yaş Arası Çocuklar İçin Alternatif Bir Uygulama Çıkardı: Spotify Kids Nedir?

Dünyanın en aktif olarak kullanılan müzik dinleme platformlarından bir tanesi olan Spotify, pek çok ebeveynin uzun yıllardır talepleri doğrultusunda çocuklar için de alternatif bir müzik platformu oluşturmayı başardı. 3 ila 10 yaş arasındaki çocuklar için müzik dinleme uygulaması olan Spotify Kids, ilk önce İrlanda’da yayın hayatına açıldı ve önümüzdeki zamanlarda tüm dünyada yayına gireceği ve kullanılabileceği tahmin ediliyor.

Öncelikle Spotify’ın neden böyle bir alt platforma gereksinim duyduğunu irdeleyecek olursak, birçok ebeveyn çocukları için güvenli bir müzik dinleme platformu talep ediyordu ve Spotify’ın bu talebi başarı ile yerine getirdiğini görebiliyoruz. Spotify Kids ismi ile yayın hayatına başlayan uygulama, tamamı Spotify editörleri tarafından hazırlanmış şimdilik yaklaşık 6 bin parçalık arşivi ile hizmete başladı.

Editörler tarafından titizlik ile belirlenen 6 bin parçalık arşiv, çoğunluk ile Disney film müziklerinden, hayvanlar ile ilgili şarkılardan ve çocuk hikayelerinden oluşmakta. Aynı zamanda yaşı daha büyük bir çocuğun Spotify Kids kullandığı taktirde ebeveynlerin de izni ile Taylor Swify, Bruno Mars, Ariana Grande gibi pop müzik sanatçılarının müzikleri de kullanıma açılabilecek.

Seçilen şarkıların uygun olup olmadığını kontrol ederken editörlerin dikkat ettiği hususlar ise şarkının silaha, şiddete, cinselliğe ve bu gibi konulara değinmediği, hassas ve özendirici konulardan uzak duran şarkılar olması olarak açıklanıyor.

Şimdilik yalnızca İrlanda’da kullanıma açılan Spotify Kids bir nevi test aşamasında da diyebiliriz. Alınan geri dönüşlerin akabinde uygulama tüm dünyada servise sunulacak. Her bölgede farklı editörlerin oluşturacağı şarkı listeleri, birbirlerine göre farklılık gösterebilecek. Şimdilik diğer ülkelerde Spotify Kids’in ne zaman aktif hale geleceği henüz bilinmiyor ancak muhtemelen kısa bir süre sonra diğer ülkelerde de kullanıma açılacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir