Yurt Dışı Çıkış Harç Pulu
Yaşam/Hobi

Yurt Dışı Çıkış Harç Pulu 2020 Güncel Fiyatlar

Yurt dışı seyahatlerine sıkça çıkan vatandaşlarımız için Yurt Dışı Çıkış Harç Pulu güncel fiyatlarını ve sıkça sorulan soruları bir araya getirdik. Uzun zaman sonra yurt dışı çıkış harcına zam gelmiyordu ve zam gelmeden önceki fiyatı bildiğiniz gibi 15 TL idi. Ardından, yurt dışı çıkış harcı puluna zam geldi ve son güncel fiyatı 50 TL oldu. 15 TL’ye alınan yurt dışı çıkış harç pulu büyük bir zam ile tekrardan haberlere konu oldu ve seyahatseverleri üzdü.

Şimdi gelin hep beraber yurt dışına çıkış harç pulu ile ilgili bilmeniz gerekenleri inceleyelim.

Yurt Dışı Çıkış Harç Pulu Almak Zorunlu Mudur?

Bazı durumlardan muaf olanlar hariç her Türkiye vatandaşı yurt dışına çıkabilmek için yurt dışı çıkış harç pulu almak zorundadır. Yurt dışı çıkış pulu almadan yurt dışına çıkmanız imkansız. İster havayolu ile ister de karayolu ile yurt dışına seyahat edin bu yurt dışı çıkış pulunu almak zorundasınız. Peki yurt dışı çıkış pulu ya da harcı almak zorunda olmayanlar kimler?

Efrahim: Yurt Dışı Çıkış Harç Pulu 2020 Güncel Fiyatlar

Bundan muaf olanlar, yedi yaşından küçük çocuklardır. Aynı zamanda,  yurt dışında oturma izni ya da vatandaşlığa sahip olanlar da yurt dışı çıkış harcından muaf olabilir. Bunlara ek olarak, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne giden bütün vatandaşlar ve yurt dışı seyahatine ticari bir amaç ile görevli olarak çıkan yani gemiden çalışanlar ve kabin memurları yurt dışı çıkış harcı ödemek zorunda değil. 65 yaş üstü bireyler de yurt dışı çıkış pulu almak zorundadır. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne seyahat etmek isteyen vatandaşların yurt dışına çıkış harç pulu almasına gerek yoktur.

Yurt Dışı Çıkış Pulunu Nereden Alabilirim? Yurt Dışı Çıkış Harcını Nereden Ödeyebilirim?

Gümrük kapısı, banka ve havalimanlarından yurt dışı çıkış harcı ödenebilir. Hatta, Yeni İstanbul Havalimanı’nda ATM şeklinde yurt dışı çıkış pulu makineleri mevcut. Bu makinelerden ödemeyi yapıp çıkış pulunuzu alabilirsiniz. Bunun dışında, havaalanlarındaki ofislerden de elden ödeyebilir harç pulunuzu alabilirsiniz. Eğer bunlar ile uğraşmak istemezseniz, yeni bir güncellemeden yararlanabilirsiniz. Bu yeni özellik ise, bankalar üzerinden online olarak yurt dışı çıkış harcını yatırabilirsiniz. Böylelikle oturduğunuz yerden işinizi halledebilir ve direk olarak pasaport kontrolünden geçiş yapabilirsiniz.

Eski Yurt Dışı Çıkış Pulları Geçerli Mi?

15 TL’ye satıldığı zaman birden çok harç pulu alanlar almış olabilir. Eğer, önceden almış olduğunuz harç pulu 1 yılı geçmediyse hala aktif durumdadır. Ancak, üzerine 35 lira fark ödeyerek eski yurt dışı harç pulunu kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Yurt dışı çıkış harç pullarının geçerlilik süresi ne kadar? Geçerlilik süresi 1 yıldır. Ayrıca, yanlışlıkla fazladan alınan yurt dışı çıkış harç pulunu bir başkasına verebilirsiniz. Harç pulları isme özel verilmediği için bir başkası için kullanabilirsiniz.

Efrahim: Yurt Dışı Çıkış Harç Pulu 2020 Güncel Fiyatlar

Yurt Dışına Çıkış Harç Pulu, Yurt Dışında Ülke Geçişlerinde Gerekli Midir?

Yurt dışı çıkış harç pulu yalnızca, Türkiye’den yurt dışına çıkmak istediğinizde kullanılır. Yurt dışında herhangi bir ülke geçişinde kullanılmaz. Sadece, Türkiye’den yurt dışına çıkmak istediğinizde almanız gereken bir şeydir. Yurt dışına çıktıktan sonra bu harç pulunu sadece hatıra olarak saklayabilirsiniz.

Yurt Dışı Çıkış Harç Pulunu Yeşil Pasaportlular da Almak Zorunda Mıdır?

Yeşil pasaporta sahip olup yurt dışına çıkmak isteyen vatandaşlar da yurt dışına çıkış harç pulu almak zorundadır. Pasaportun rengine veya türüne göre bir değişkenlik olmuyor. Yalnızca, yukarıda bahsedildiği üzere özel muaf olan kişilerin yurt dışı çıkış harç pulunu almasına gerek yoktur. 

Efrahim: Yurt Dışı Çıkış Harç Pulu 2020 Güncel Fiyatlar

Ukrayna’ya Giderken Yurt Dışı Çıkış Harç Pulu Almak Gerekli Mi?

Evet, gereklidir. Sadece kimlik ile gidilebilmesine rağmen Ukrayna’ya seyahat eden vatandaşlar yurt dışı çıkış harç pulu almak zorundadır.

Son olarak, pasaport işlemlerinden önce almanız gereken yurt dışı çıkış harç pulunu seyahat boyunca yanınızdan ayırmamanız gerektiğini unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir